Sosyal Medyada Etkileşim

 

Sosyal Medyanın Tanımı

18 dakikada bir 11 milyon kişi Facebook kullanıyor. Her 15 dakikada bir 7.246 yeni kullanıcı platforma katılıyor ve günde ortalama 939 milyon aktif kullanıcı platforma giriş yapıyor. Tüm bu istatistikler Facebook’un önemsenmesi gereken bir platform olduğunu ortaya koyuyor.

Hoşunuza giden şeyleri insanlarla paylaşmak ne kadar kolay görünse de iletişimin ilerleyen safhalarında diyalogun güçlenmesi için yaratıcılık olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Paylaşımlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak istiyorsanız; postlarınızın daha fazla kişi tarafından paylaşılması beğenilmesi ve postlarınızın altına yorum yapılması gerekmektedir. Bu durumda; sosyal medyayla kurduğunuz etkileşimi arttırmak için bazı stratejiler izlemeniz gerekir.

Günümüzde internet ve sosyal medya birer kanal değil, günlük yaşamımızın önemli parçaları. İnsanlar hissiyatlarını, memnuniyet/memnuniyetsizliklerini, görüşlerini anlatmak istemektedirler.  Markalar ile konuşamazlarsa, zaten arkadaşlarıyla veya sosyal çevreleriyle paylaşmaktadırlar. Paylaşımlarının sonucunda müşteri memnuniyetinden kaynaklı olarak sayfanın beğeni sayısı organik olarak yükselmektedir. İnandırıcılık, tavsiye ile arttığı ve markanın kendisinden bahsetmesi yerine, onun sevenlerinin bahsetmesi demek olduğu için arkadaşları tarafından paylaşılan sayfalar veya postlar, insanlarda olumlu etki oluşturmaktadır. İçeriğin tüketiciler arasında ne kadar yayıldığı, pazarlama kampanyasının ne kadar etkili olduğunu gösteren kriterlerden biridir. Kampanyaların yayılması da ancak postların paylaşımı ve beğenisi ile mümkün olmaktadır. Çünkü her paylaşılan ve beğenilen postlar, postu paylaşan/beğenen kişinin arkadaşları tarafından görülmesini sağlar. Paylaşım ve beğeni oranı arttıkça postu gören kişi sayısı da artacaktır bu sayede daha fazla kişi ile etkileşime girildiği için marka bilinirliliği de o derece de artmış olacaktır. Hedef kitle tarafından paylaşılan ve beğenilen içerikler, firmanın mesajını iletme şekli olduğu için firma tarafından büyük önem taşır. Ayrıca paylaşımlar ve beğenmeler hedef kitle ile firma arasındaki bağı kuvvetlendirerek hem marka bilinirliğini hem de satışları arttıracaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir