Sosyal Medya

Sosyal Medya

                Sosyal Medya kişilerin internet üzerinden birbirleri ile konuşmaları, fotoğraf, makale, bilgi paylaşımı yapmaları, tanışmaları ve yazışmaları demektir. Bu konuda oldukça revaçta olan ve oldukça büyük rağbet gören iki site var ki onları kullanmayan yoktur sanırım. Evet Facebook ve Twitter. Bu iki site çoğu zaman ülke gündeminin belirlenmesine bile neden oluyor.

Sosyal Medya

Sosyal Medya

Milyonlarca kullanıcıya sahip bu sitelerde insanlar tanıdıkları yada tanımadıkları bir çok kişi ile yazışabiliyor ve paylaşımlara yorum yapabiliyorlar. Ünlü isimlerin de oldukça fazla kullandığı sosyal medya, günlük yaşantımızın her alanında yer alıyor. Sabah uyandığımızı, öğle yemeğimizi, üzüntümüzü, sıkıntımızı ve aklınıza gelebilecek her konuyu paylaştığımız bir alan haline geldi. Karşılıklı konuşmayı tercih etmeyen, bir çok insan sosyal medya aracılığı ile mesaj yollamaya başladı. Zaman zaman hakaret derecesine varan bu yazışmalar, ikili ilişkilerin zayıflamasına neden oldu.

Teknolojinin en iyi nimetlerinden dediğimiz internet, sosyal medya yönünden olumsuz pek çok olayı da beraberinde getirdi. Aile içi şiddete, boşanmalara, ayrılıklara, kavgalara ve küslüklere neden oldu. Bir çok insan birbirinde nispet yapar hale geldi. Yediği yemeğin, aldığı kıyafetlerin, gittiği mekanların fotoğraflarını paylaştı. Bunlar o kadar benimsendi ve arttı ki, yapmayan insanların bu hayatta değilmiş gibi düşünülmeye başlandı.

Kişilerin birbiri ile olan ilişkilerine yön veren bu siteler, zaman zaman işe yarasa da çoğu zaman olumsuzluklara neden olmuştur. Sosyal medya üzerinden bir araya gelen insanlar, bazı zamanlar eylemlere karışmış, bazı zamanlarda da suça bulaşmıştır. Ailelerinden habersiz evden kaçan, eşlerini aldatan, dolandırılan birçok kişiyi ve olayı gazetelerin 3. sayfa haberlerinden okuyoruz. Bu tarz olayların önüne geçebilmek adına sosyal medyanın bütün günümüzü zapt etmesine ve bağımlılık yaratmasına izin vermemeliyiz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir