Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medyanın Uzmanı

Sosyal medya uzmanlığı gün geçtikçe daha bilinen ve popüler hale gelen önemli alanlardan biri haline gelmiştir. Sosyal medya uzmanı ise gerekli tecrübe ve donanıma sahip olan, kısıtlı argümanla kurum ya da markanıza maksimum fayda kazandıran kişidir. Sosyal medya uzmanı elindeki materyalleri en iyi ve kendine özgü bir şekilde kullanmakla sorumludur.

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı

İçerisinde bulunduğumuz dijital dünyada markaların konumlanması ve aynı zamanda rekabet edebilmesi için sürekli aktif olan bir yapıya sahip olması gerekir. Bu noktada sosyal medya uzmanı ilk olarak bir strateji belirler ve bu stratejiyle markanızı konumlandırır daha sonra edinilen bu konumun korunması, rekabete uyum sağlaması ve dinamik bir yapıyla sürekli yükselmesi için çaba gösterir.

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanlarını tek bir işle sınırlamak mümkün değildir. Temsil ettikleri kişi ya da kurumların sosyal medyadaki tüm stratejilerini oluşturur ve bunu yönetir.

Sosyal medya uzmanı günden güne yükselmekte olan sosyal medya yönetimi konusunda başarılı bir gözlemci olmak zorundadırlar. Kişi ya da kurumun hangi mecralarda ye alması gerektiğini, potansiyel takipçi ya da müşterilerin nerede bulunduğunu, hangi mecralardaki hareketlerin geri dönüş ya da doğrudan satın alma ile sonuçlanabileceğini analiz ederler.

Sosyal medya uzmanları aynı zamanda iyi birer kriz yöneticisi olmak zorundadır. En ufak müşteri şikayetinden, en önemli skandala kadar, temsil ettikleri kişi ya da kurumun en az hasarla durumdan sıyrılmasına çalışır, kamuoyuna gerekli duyuruları yapar, duruma göre belirlenecek ses rengi ve üslupla hitap eder.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir