Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı, Türk Meslekler Kılavuzuna Girdi.

Son dönemde sosyal medya hayatımızın her anına girdi. İşletmeler, sosyal medyanın bu gücünden faydalanabilmek için bu alanda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç duyar oldular. Bu ihtiyacı karşılamak için yeni bir meslek doğdu. Sosyal medyada faaliyetlerini yürüten işin uzmanı kişiler Sosyal medya uzmanı olarak mesleki etiketlerini aldılar.  Nasıl mı? Türk meslekler sözlüğüne girmeyi başararak. Türk meslekler sözlüğünde Sosyal medya uzmanı aşağıdaki şekilde tanımlanmış;

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı

Meslek kodu: 2432,06

Meslek Ana Grubu: Profesyonel meslek mensupları

Meslek Alt Ana Grubu: İş ve Yönetim ile ilgili profesyonel meslek mensupları

Meslek Grubu: Satış, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili profesyonel meslek mensupları

Meslek Birim Grubu: Halkla ilişkiler ile ilgili profesyonel meslek mensupları

Minimum Eğitim Düzeyi: Lisans

Meslek Tanımı: Sosyal medya ağlarında marka, firma ya da şahıs hakkındaki konuşmaları ve yazılanları takip ederek buna uygun iletişim stratejisi belirleyen ve uygulayan kişidir. Sözlükte ayrıca sosyal medya uzmanının yani mesleğin görev alanı ve görevlinin yapacağı işlemler de tanımlanmış.

İyi araba süremeyen çalışanınıza teslimat görevleri verirseniz ne olur? Sosyal medya faaliyetlerinizi  takip edecek nitelikte olmayan çalışanınız,  şirketinize aynı ölçüde zarar verecektir. 

Türk meslekler sözlüğü, Uluslararası Standart Meslek Sınıflama Sistemine (ISCO-88) göre sınıflandırma yapmaktadır. 2011 yılında bu sözlükte toplam 5019 meslek, iş ve unvan tanımı yer almıştı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir