Sosyal Ağlar ve Bloglar

Bloglar ve sosyal ağlar, internetin geniş kitlelere yayılmasıyla birlikte firmaların halkla ilişkiler faaliyetlerinde çok önemli bir unsur haline gelmiştir.

Bloglar

Kişisel veya kurumsal olarak hazırlanabilen blogların web sitelerine oranla en büyük farkı içeriklerini web günlüğü şeklinde samimi bir ortamda okurlarına aktarmasıdır.

Blogların öneminin anlaşılmaya başlanmasıyla birlikte blog sayfalarının ve blog yazarlarlarının sayıları hızla artmış ve artmaya devam da etmektedir. Dolayısı ile blogların  kalıcı olabilmesi, okurlarını arttırabilmesi için  ayırt edici tasarımlara ve bilgilendirici içeriklere ihtiyaçları vardır.

Blog Türleri

Kişisel Bloglar

Çok fazla deneyimi olmayan kişilerin kullanabileceği blog yapılarıdır. Çoğunlukla günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşadıkları olayları okurlarıyla paylaştıkları blog türleridir. Kişisel bloglar blog türleri arasında en fazla rastlanan türdür.

Temasal Bloglar

Konunun uzmanları tarafından sadece belirlenmiş bir konu ile ilgili yazıların yayınlandığı blog türleridir. Yemek, internet, ekonomi,Seo, sağlıklı beslenme blogları bu alana verilebilecek en güzel örneklerdir.

Topluluk Blogları

Üyelik sistemiyle çalışan ve üyelerin gönderdiği yazılar ve yorumlarla oluşan bloglardır. Bu tarzdaki bloglar komünite olarak da adlandırılırlar.

Şirket Blogları

Şirketlerin kendileri ile ilgili haberlerini ve duyurularını daha sıcak bir şekilde hedef kitleleriyle paylaşmalarını sağlayan blog türleridir.

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlar internet kullanıcılarının birbirleriyle irtibat kurmasını, içerik paylaşmasını, tartışma ortamı oluşturmasını sağlar.

Sosyal ağlar firmalar için iki ucu keskin bıçak gibidir. İyi yönetilemezse firmaların kurumsal imajlarını ciddi oranda zedeler fakat yönetimi doğru yapılır ise firmaların internetteki görünürlüğünü arttıracağı gibi müşteri sadakatlerinin de artmasında  olumlu yönde katkı sağlar.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir