Snapchat Nedir?

Snapchat Nedir?

Snapchat Nedir?

Snapchat Nedir?

Snapchat, 2011 yılında Stanford Üniversitesi öğrencilerinden Evan Spiegel ve Bobby Murphy tarafından kurulmuştur.

Snapchat, kullanıcılara; fotoğraf, video çekme, üzerlerine not, emoji ekleyeme ve en fazla 10 sn. görüntüleme sunan bir uygulamadır.

Nasıl Kullanılır?

– Fotoğrafınızı veya videonuzu gönderirken, ön veya arka kamerayı kullanabilirsiniz. Fotoğrafı çektikten sonra, görseli ayarlayabilir (effectleyebilir), ayrıca metin bölümüne tıklayarak, fotoğraf üzerine istediğiniz mesajı yazabilirsiniz.

– Ön kameranızda da arka kameradaki flaş özelliğini fotoğraf ve videolarınızda kullanabilirsiniz.

-Fotoğrafın üzerine mesaj veya emoji eklemenin yanı sıra bulunduğunuz yerdeki hava durumunu, hız bildirimini veya saati ekleyebiliyorsunuz. Hatta video ve fotoğraflarınız için 3 ayrı filtre seçeneği bile bulunmakta.

  • En önemli özelliklerinden biri, sizin gönderdiğiniz mesajın, sizin belirlediğiniz süre boyunca karşı tarafta görünmesidir.

Gönderdiğiniz mesajı alan kişi, ekranına dokunarak açar, belirlenen süre boyunca görebilir ve sonra Snapchat aracılığıyla hiçbir türlü tekrar açamayacağı şekilde ileti silinir. Her ne kadar kısa süreliğine gönderimler yapılsa da karşı taraf ekran görüntüsünü alarak bu özelliği geçersiz hale getirebilir. Tabii ekran görüntüsü alındığına dair karşı tarafa bildirim gitmektedir.

Snapchat Android ve iOS üzerinde çalışmaktadır ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Snapchat’in bu kadar popüler olmasının tek nedeni aslında sonsuz erişimleri kısıtlıyor olması, yani gönderilen her şey maksimum 10 saniye görüntülenebiliyor ve Story’nize yani günlük hikâyenize koyduğunuz fotoğraf veya videolar sadece 24 saat kalıyor. 24 saatin sonunda ise kendi kendini siliyor.

Snapchat uygulamasında dünyadan belli başlı medya kaynaklarını da izlemek, okumak veya dinlemek mümkün. Uygulamanın sağına doğru kaydığınızda önünüze çıkan “Discover” yani “keşfet” bölümünde CNN International, MTV Daily Mail, Buzzfeed, Cosmopolitan, Fusion, People, National Geographic gibi medya sayfalarını gözlemleyebiliyorsunuz.

Ülkelerin, şehirlerin ve belli başlı dini veya festival gibi etkinliklerin tanıtıldığı bir sosyal mecraya dönüşen Snapchat’te geçtiğimiz Mayıs ayında İstanbul, Haziran ayında ise İzmir tanıtılmıştı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Hasan dedi ki:

    Snapchat bizde inmiyor.

  2. Hasan dedi ki:

    Çok üzgünüz bizde inmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir