SMS Yasağı

SMS Yasağı

SMS Yasağı

Uzun zamandır konuşulan fakat şekillenmesi beklenildiği için gecikmiş olan e-ticaret kanun tasarısı kabul edildi. Bu kanun tasarısı izinli e-ticaret, tüketici haklarının, bilgilerinin korunması ve bildirimlerin yapılması konularını içeriyor.

E-mail pazarlama için kanunu ele aldığımızda bildirim yapacağınız kişiden öncelikle hangi içerikleri ileteceğinize dair artık izin almanız istenecek.

TBMM, sanayi, ticaret, enerji, tabii kaynaklar, bilgi ve teknoloji komisyonu, elektronik ticaretin düzenlenmesi gibi konular hakkında kanun tasarısını kabul etti. 1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Elektronik hizmet alıcısının, satın alacağı mal veya hizmeti tanıyabilmesi ve onu yanıltabilecek bilgilerin önüne geçilmesinin amaçlandığı tasarıyla birlikte, elektronik araçlarla yapılan sözleşmeler ile elektronik ticarete ilişkin bilgi verme hizmeti sunanlara yönelik yükümlülükler getirilecek.

İndirim ya da hediye gibi promosyonlar ile promosyon hedefli yarışma ya da oyunların özellikleri, katılım şartları, yararları vs. açık ve anlaşılır olacaktır.

  • Ticari elektronik gönderiler, esnaf ve tacirler haricinde kalan tüm alıcılara fakat önceden onayları alınmak şartıyla gönderilebilecek. Göndericinin tanınmasını sağlayan bilgiler ile telefon, faks, SMS ve e-posta adresleri de yer alması zorunlu olacaktır.
  • Alıcılar istedikleri zaman, hiçbir gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecektir. Göndericiler bu durumda, 3 iş günü içinde alıcıya elektronik gönderiyi göndermeyi durduracak.
  • Hizmet sağlayıcı yada aracı hizmet sağlayıcı, elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından sorumlu olacak ve güvenliğinden sorumlu tutulacak. Kişisel verileri, ilgili kişinin onayına sunmaksızın üçüncü kişilere iletilemeyecek ve başka amaçlarla da kullanılamayacak.
  • Abone ve kullanıcılarla,  izin şeklinde otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta ve kısa mesaj gibi elektronik haberleşme araçlarının kullanılmasıyla doğrudan pazarlama, siyasi propaganda ya da cinsel içerik iletimi gibi amaçlarla istek dışı haberleşme de yapılamayacak.

1 Mayıs 2015 itibarı ile yürürlüğe girecek tasarı ertesinde, yükümlülükleri yerine getirmeyen veya şartları uygulamayanlar hakkında, 1,000 TL ile 50,000 TL arasında değişen idari para cezaları uygulanacak.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir