Sitewide Link Nedir?

Sitewide Link Nedir?

Sitewide Link Nedir?

Sitewide link, her sayfada görünen linklerdir. Örneğin bir wordpress blogunuzda footer kısmına linkler eklediğinizde, footer kısmı blogunuzdaki her sayfada, her yazıda görünecektir.

Sitewide link aldığınızda teknik olarak çok fazla link almış olursunuz ama Google durumun suiistimal edilmemesi için bu tür linkleri bir link olarak kabul eder. Dolayısıyla Bu durumun Google açısından bize pek fayda sağladığını söyleyemeyiz. Yine de ilgili bir siteden alındığında fayda sağlar. Fakat rakamın hiçbir değeri yoktur.

Birçok webmaster sitewide linklerden pek hoşlanmaz. Çünkü analitik değerlendirmede aşırı kalabalık yaptığı için can sıkıcı olabiliyorlar. Buna rağmen bazı araçlarda görmezden gelebildiğiniz için çokta sıkıntı yaratmıyorlar.

Sitesini seo açısından ileri götürmek isteyenlerin üzerinde çok durmamasını tavsiye ettiğimiz bu sitewide linkler yeni başlayanlar için harika gibi görünür ama göründüğü gibi değildir.

Mantık olarak sistemi değerlendirdiğimizde zahmetsiz her sayfanız için bir backlinkmiş gibi görünmesi sanki büyük bir şey gibi geliyor. Fakat durum arama motoru güncellemeleriyle değişiyor. Yani hiç bir şey eskisi gibi değil. Spam yapan site sahipleri kendilerini geliştirdikçe ve sahte yollarla üst sıralara çıkıp hem insanları dolandırmak hem de haksız kazanç elde etmek için çalıştıkça, arama motorları bu ilgisiz sonuçları saf dışı etmek için gelişecekler.

Sitewide gibi yöntemler biraz değişiklikle suiistimal edilebildiği için bu tür backlinklerin, link alımlarının ve satımlarının pek önemi kalmadı diyebiliriz. Bu tür kalabalık linkler için kuru kalabalık diyebiliriz. Zaten dediğimiz gibi Google bu tür sahte işlerin önüne geçmek için sürekli güncellemeler yapıyor ve yine dediğimiz gibi bu tür linkleri sadece bir link olarak hesaplıyor ki zaten doğrusu bu.

Sitewide linklerde linkin yer aldığı sitenin ve ayrı ayrı sayfaların önemi de büyüktür. Örneğin Nokia haberleri anahtar kelimesiyle sitewide link aldığınız bir sitede Nokia ile ilgili bir haber yayınlandığında sizin linkiniz o haberle birlikte de görünecektir. Bu durum Google için paha biçilemez değerdedir. Ama yine de son olarak söylemek gerekirse fazla üstüne düşmeyin zamanınızı farklı alanlarda harcayın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir