Site Haritası ve 404 Sayfalarının Önemi

site haritasi

site haritasi

Google’ın arama motoru optimizasyonu için verdiği ipuçları web sitenizi hatalardan arındırmak için ve sitenizi mükemmelleştirip arama sonuçlarında daha iyi yerlerde olmanız için çok faydalı ipuçlarıdır. Bu yazımızda size Google’ın üstünde durduğu bir diğer konu olan site haritaları ve 404 sayfalarından bahsedeceğiz.

 • Sitenize HTML site haritası sayfası ve XML site haritası dosyası ekleyin…

Google’ın bu önerisini dikkate almakta çok fayda var; çünkü site haritaları arama motorunun sizi daha hızlı ve basit bir şekilde taraması için çok yardımcı olurlar. Bu açıdan sitemizin linklerinin, konularının bulunduğu bir site haritası yapmak Seo açısından faydalı olacaktır. Bu konuda Google’a göre dikkat etmeniz gereken hususlar şunlar;

 1. Site haritanızı bağlantılarını sürekli güncelleyecek şekilde oluşturun.
 2. Site haritanızda sadece linklere değil konulara ve kategorilere de yer verin.

  Bu iki konu yapılan en büyük yanlışlardan. Site haritasında kırık linklerin bulunması ya da yanlış yönlendirmelerin ve linklerin bulunması sizi olduğunuzdan daha zor duruma sokacaktır. Bu durumun açıklaması şudur; nasıl site haritamız sayesinde arama motorunun bizi kolayca taramasını sağlıyorsak, kırık linkli ya da güncellenmeyen bir site haritası, arama motorunun hatalarımızı ve eksiklerimizi kolayca taramasına neden olur ve arama sonuçlarından geri itilebiliriz.

  Site haritasında sadece linklerin bulunması arama motoru için pek anlamlı değildir. Linklerin konularla birlikte kategorileşmesi arama motorunun işini daha da kolaylaştıracaktır. Bazı sitelerin linkleri anlamsız parametrelerden oluşabiliyor bu durum arama motorunun işini daha da zorlaştıracaktır.

  Google’dan bir diğer önemli tavsiye;

  • Pratik ve kullanışlı bir 404 sayfası hazırlayın…

  İlk önce söylemek gerekir ki çok fazla 404 hatası görüntülenen sitenizde bir şeylerin ters gittiğini bilmelisiniz. Ziyaretçilerin neden sürekli sitenizde olmayan sayfaları aradığını belirlemelisiniz. Bunun için en yardımcı site Google Webmaster araçları sitesidir. Ne kadar önlem alsanız da ziyaretçileriniz bir şekilde sitenizde olmayan sayfalara gitmeye çalışacak. Birileri sürekli 404 sayfalarıyla karşılaşacak. Bu durumda sizin yapmanız gereken ziyaretçinin sitenizi daha etkin kullanabileceği bir 404 sayfası oluşturmak. Kişisel bir 404 sayfası oluşturup sitenize ekleyebilirsiniz. O sayfada sitenizde yer alan popüler bağlantılara yer verip kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz. Bu sitenizin prestijini arttıracağı gibi sitenizde dolaşılma süresini de uzatacağından size ekstra getiri sağlayacaktır.

   

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

  Bunlar da hoşunuza gidebilir...

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir