Şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu

Şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu

1 Temmuz 2012 Tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanununa göre şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu geliyor.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun web sitesi ile ilgili 1524. Maddesi, sermaye sahibi her şirket, bir web sitesi açmak,  web sitesi olan şirketler ise yasada belirtilen şartlar doğrultusunda web sitelerini güncellemek ve sürekli olarak yayında tutmak zorundadır demektedir.

Web sitelerine konulan belgelerin web sitelerinde kalma süresi

Web sitelerine konulan belgeler, kanunlarla daha uzun süre öngörülmedikçe, üzerinde bulunan tarihten itibaren en az 6 ay süreyle web sitelerinde kalması gerekmektedir. Daha kısa web sitelerinde yer alan belgeler, hiç konulmamış sayılacaktır.

Web sitelerine konulması gereken finansal tablolar ise beş yıl süreyle, yönlendirilmiş mesajların basılı şekilleri ise on yıl süreyle web sitelerinde kalması gerekmektedir.

 

Web sitelerinde yer alması gerekli olan belgeler, metin haline getirilip, şirket yönetim kurulları tarafından, tarih ve saati gösterilerek, noter tasdikli onaylı bir deftere sıra numaralarıyla birlikte yerleştirilir.

Yeni TTK’ya uyumlu web siteleri ne zamana kadar oluşturulabilir?

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu, sermaye sahibi şirketlere web sitelerini kurabilmeleri ve standartlar doğrultusunda içeriklerini oluşturabilmeleri için 1 Temmuz 2013 tarihine kadar süre tanımıştır.

Web sitelerinde olması gerekenler

  • Şirketlerin 5 yıllık finansal tablosu
  • Kanunen verilmesi gereken ilanlar
  • Şirketlerin, pay sahipleri veya ortakları açısından önem taşıyan açıklamaları
  • Şirketlerin, yönetim ve genel kurul toplantı bilgileri
  • Şirketlerin ortaklarına veya pay sahiplerine sunması gereken belgeler
  • Her türlü çağrı ve basın açıklaması
  • Şirket tanıtımı ve iletişim bilgileri

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir