Gelecekte Bir Diyalog: Yapay Zeka

 

Yukarıdaki diyalogdaki Elif bir BOT, bir kişisel asistan, yapay zekâlı bir yazılım. Bugünkü Siri, Cortana ve benzerlerinin çok daha gelişmiş hali. Böyle bir diyalog hoşunuza gitmez mi? Hayatınızın akışındaki işleri sizin adınıza, sizin yapacağınız şekilde yardımcı olması hoş olmaz mı? Kim istemez?

Kaç kişinin bu yetkinlikte bir asistanı var? Gerçek bir insana mahrem bilgilerinizi, özel duygularınızı, hassas bazı konuları ne kadar paylaşmak istersiniz? O kişinin ruh halinin her gün değişken olmasına ne kadar tahammülünüz olur? Teknik yetkinlikleri ne kadar gelişmiş olabilir, ne kadar sadık, güvenilir, öngörülü olabilir?

Evlerimizden, ofislerimizden, araçlarımızdan, kullandığımız tüm cihazlardan ve bunların üreticilerinden daha talepkar olmak zorundayız. Temel işlemleri zaten halledebilmeliler. Daha karmaşık ve entegre senaryoları da kolaylaştırmak, sorarak, öğrenerek geliştirmek durumunda olmalılar.

Ortalama bir gün hayal edin. Yaptığınız işleri, maillerinizi, rezervasyonlarınızı, cep telefonunuzda yaptığınız işlemleri düşünün. Bunların çoğu benzer, rutin, öngörülebilir, otomatik olarak halledilebilir sanki. En azından tahmin edilebilir, sanal kişisel asistan bunları algılayabilir, hesaplayabilir, önerebilir, siz de onaylarsınız veya değiştirirsiniz.

“Yapay Zekâ” insanla birlikte çok güçlü bir kombinasyon teşkil edecek. İnsanın yaratıcılığı, esnekliği ve duygusal boyutu ile yapay zekanın hesaplama gücü, rutin işleri entegre bir şekilde halledebilme kabiliyeti çok güçlü bir iş birliği potansiyeli vaat etmektedir.

Şehirlerde sinyalizasyon, trafik sıkışmasını önleme, atık toplama rotaları, sürücüsüz araçlar, bahçeleri sulama, geceleri tasarruflu aydınlatma ve daha nice fonksiyonu kolayca yerine getirebilir. Araçların sürücüsüz hali trafik kurallarına uyar, en tasarruflu şekilde hareket eder, insanları en güvenli şekilde hedeflerine götürebilir. Fabrikalarda üretkenliği artırır, tehlikeli ortamlarda insanların yerine geçer, çalışanların güvenliğini sağlar, yüklerini hafifletebilir. Enerji şebekesini yönetir, sağlık tavsiyeleri verir, eğitim kalitesini artırır ve hayatımızın daha pek çok noktasında yaşam kalitemizi artırır, hayatımızı kolaylaştırır. Kim istemez ki?

Hayatımız bu hale gelince, bizler daha yaratıcı olabilir, medeniyetin daha çok gelişmesi, kültür ve sanatla ilgilenecek, sevdiklerimizle daha kaliteli zaman geçirebilecek, çatışmaları çözmek için daha çok diyalog yürütebilecek ve insanlığı geliştirecek zaman ve akıl kazanmış oluruz. Buna değmez mi? Bizce kesinlikle değer.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir