Seo’nun Doğallığı

Google Seo yapanlar için uyarıda bulunup durur. Hangi arama motoru için olursa olsun asla arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için ekstra çalışma göstermeyin. Google’a göre yapmamız gereken daha önce hiç bir yerde paylaşılmamış, kaliteli, özgün ve en önemlisi ziyaretçinin seveceği ve benzer içerikler için tekrar sitenizi ziyaret edeceği içerikler paylaşmak. Google sizden sadece bunu istiyor. Bunu verdiğinizde zaten arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz; ama rakibiniz ekstra çalışma yaparsa bunu beceremeyeceğinizden sizinde Seo yapmanız şarttır.

Google yukarıda bahsettiğimiz durumu doğal olarak kabul eder. Yani olması gereken odur. Fazlası Google tarafından farkedildiğinde uzun vadede bu sitenizi kötü etkileyebilir. Bu şekilde bir uyarı Google tarafından yapılmaktadır. Bu uyarılardaki amaç aslında spam sitelere yapılmaktadır. Yani Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek için işin dozunu kaçıranlara ve içerikte yer almamasına rağmen popüler anahtar kelimeler kullanıp spam yapanlara yapılan bir açıklamadır.

Google için önemli olan doğallığı korumaktır. Google kendisi için ekstra çalıştığınızı farketmemeli. Zaten spam yapmazsanız sorunda çıkmayacaktır. En basit örnek beşten fazla anahtar kelime kullanmayın. Anahtar kelime kullanırken konuyu özetleyen kelimeler olmasına dikkat edin. Alakasız kelimeler kullanmayın.

Bahsettiğimiz Google’ın çok genel kriterleridir. Bunların daha da özelliği var. Örneğin site içi backlink rekabeti. Teknoloji haberleri yapan bir siteniz var. Bu siteye aldığınız backlinklerin sitenizin içeriği ile alakalı olması gerektiğini söylemek doğru olacaktır. Yani teknoloji haberi yapan siteye en çok  Teknoloji kelimesinden backlink alınması gerekir. Genel olarak teknolojiden her haberi veren bir sitede Cep Telefonu kelimesinden daha çok backlink gelirse Google için bu doğal olarak karşılanmayacaktır.

Cep Telefonu aslında anormal bir backlink değildir bir teknoloji haberi yapan site için; ama normalde değildir. Çünkü normal olan Teknoloji kelimesinden alınan backlinklerin sayısının çok olmasıdır. Telefon kelimesi önem sırasına göre daha geride yer almalıdır.

Yine aynı siteden örnek verecek olursak Teknoloji Haberi yapan sitede Haber kelimesinden alınan backlink sayısı ilk sırada yer alamaz. Sıralamda sonlarda olması gerekir. Önem sırası genelde; Teknoloji, Teknoloji Haberleri, Bilgisayar, Cep Telefonu, gibi sıralanabilir. Bu sıralamanın yanlış olması durumunda yani sıralamda sonlarda olması gereken Tablet kelimesinden daha fazla backlink alınması durumunda Google’ın sizi yanlış anlamasına sebep olabilirsiniz. Bu sizi filtreye sokabilir, arama sonuçlarında sitenizi gerilere itebilir. Bunun acilen tespiti gereklidir. Akabinde Teknoloji kelimesinden backlink alma çalışmaları yapılmalı ve liste doğal sıralamasına kavuşturulmalıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir