Seo’da Sosyal Medya Planlaması – Doğru Kanalı Nasıl Seçersiniz?

Sosyal medyanın günümüzdeki önemi git gide artmaktadır.Birçok şirketin yapmış olduğu en büyük hatlardan biri sosyal medya kanalını yanlış seçmektir. Seo Danışmanının bu kanalı iyi analiz etmesi sitenizin hangi kanala gireceğinin tespitini iyi yapabiliyor olması gerekmektedir. Yanlış seçildiği takdirde yatırıma ayırdığınız zamanı ve parayı kaybetmiş de oluyorsunuz.

Kanalı doğru belirleyebilmek için ilk yapmanız gereken hangi endüstri ve hizmete hizmet edeceğinizi belirlemektir.Her sosyal medya kanalının ayrı bir kanalı ve ayrı bir hizmeti vardır ve bu özellikleri iyi bilmemiz gerekir başarılı olabilmemiz için.

Sosyal medya kavramı içerisine sosyal bloglar,internet forumları,videolar,weblogs, mikro bloglar, sosyal imleme, podcast sayılabilir. Hepsi kendi içerisinde genel, özel, profesyonel ve profesyonel olmayanlar olarak ayrılabilir.

Önemli networkleri tanıtacak olursak;

Facebook: Mantık olarak Myspace’e benzetilen sosyal medya kanalıdır.Amaç bir şeyler paylaşmak ürün videoları, fan sayfası, ürün tanıtımıysa bu kanal tam size göredir.

Twitter: Çok güçlü bir mikroblog sitesidir. Amaç link paylaşmak ve insanlarla birebir etkileşimde olmaksa bu kanal size göredir.

LinkedIn: Profesyonel ve global bir sosyal ağdır Xing ile aynı mantıktadır. İş bulma kanalınızı iş ortaklarınızı genişletmek soyal kanalınızı arttırmak istiyorsanız bu kanalı seçmeniz bu kanal üzerinden bir şeyler yapmanız gerekmektedir.

Youtube: Amacınız video paylaşmaksa bu siteyi tercih edebilirsiniz aynı şekilde Vimeo, Metacafe,Veoh da bu kanaldaki siteler arasındadır.

Google+ : Yeni bir sosyal ağ kanalıdır, amaç burada social circle denen soyal kümeyi arttırmak iş olanaklarınzıla ilgili çeşitli paylaşımlarda bulunarak insanları çekmektir.

Diğerleri:  Flickr,StumbleUpon, Digg gibi sosyal medya siteleri de bu  alanlara hizmet etmektedir.

Sizin yapmanız gereken tek şey doğru kanalı bulup planınızı ona göre kurarak yarışmalar ya da videolarla insanları sitenize çekmektir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir