Seo’da Sizi Kayba Uğratanlar: Yeni Site Sahipleri

Seo'da Sizi Kayba Uğratanlar: Yeni Site Sahipleri

Seo’da Sizi Kayba Uğratanlar: Yeni Site Sahipleri

Eğer kendimize özgü çok değişik içeriklere sahip bir sitemiz yoksa her zaman aynı kategoride çıkacak yeni sitelerin tehdidi altındayız demektir. Bu durumu sadece bir site olarak düşünmekte yanlış olur. Bir ürünümüz vardır ve onun satışı için tanıtımını yapabilecek bir siteye sahibizdir. Eğer durum bu şekildeyse farklı bir ürün demek daha mantıklı olur. Ürün farklı olduğunda doğal olarak site içeriği de farklı olacaktır. Eğer kendimize özgü farklı bir ürünümüz doğal olarak farklı bir site içeriğimiz yoksa yeni ürün ve site tehditlerine sürekli açık olmalıyız.

Eğer farklı bir ürün ya da sadece siteniz için farklı bir kategoriniz yoksa yeni yayına başlayan siteler ve yayına başlayacak potansiyel siteler her zaman bizim için tehdittir. Kaliteli bir pazarlamacı ya da site sahibi olmak istiyorsak bu yeni siteleri önemsemeliyiz.

Bildiğiniz gibi dünyada her gün çok sayıda site açılıyor ve bir süre sonra çöpe gidiyor. Bu işlerin sabır ve zaman istediğini çoğu kişi anlamıyor. Bu durumu siteyi açmadan önce anlamış olsalar piyasada var olan oturmuş sitelere az da olsa zarar vermeyecekler. Bu bir gerçek ve biz bu duruma karşı önlem almalı ve her zaman tetikte olmalıyız. Bizimle aynı kategoride yayın yapan siteler bizi seo açısından kayba uğratmadan önlemimizi almalıyız ve işimize daha sıkı sarılmalıyız. Bunu yeni açılan bu sitenin kısa zaman içinde kapanmayacağını düşünerek yapmamız şart. Öyle olma ihtimalide var. Bu durumda yeni bir rakip sahibi oluyoruz ki işimiz daha da zorlaşıyor.

Bazıları da Google’ı kandırarak üst sıralara çıkma çabasındadırlar. Bu da bize kısa vadeli zararlar verir. Biliyorsunuz Google çeşitli güncellemeleriyle bu tür siteleri indeksten siliyor ya da gerilere itiyor ama Google onu farkedene kadar olan bize oluyor.

Birde içerik çalan sitelerde var. Onlarında uzun vadede bir değeri olmasa da içeriğimizin sitemizden başka bir yerde yayınlanması bize istesek de istemesek de zarar veriyor. Sizde sık sık rastlamışsınızdır ki, bu zararı engellemek için site sahipleri alıntı yapıldığında sitenin adının ve linkinin mutlaka alıntıya eklenmesini istemektedirler. Yoksa yine içerik bizim olsa da, ilk önce bizim sitemizden indekslense de farklı bir yerde daha indeksli olduğundan az da olsa zarar görüyoruz. Aynı kategoride yayın yapmaya başlayan sitelerin içeriğimizden çalması da olası bir durum olduğundan durumun ciddiyeti önem arz etmektedir.

Bu tür yeni siteler, Google’ı aldatmak suretiyle, kısa zamanda arama motorunda, kısa bir zaman dilimi için üst sıralara çıkarlar. Hatta o kategoride uzun süre yayın yapan ve önemli miktarda seo yatırımı yapmış sitelerin bile önüne geçebilirler. Bu sitelerin içeriğinizden çaldığını düşünürseniz sizin tarafınızdan yayınlanan o özgün içerik ilk siz indekslemiş olsanız bile o site tarafından sizin üstünüzde listelenecektir. Bu prestij açısından hiç iyi değildir. Şikayet etmekten başka yapabileceğiniz bir şey de yoktur.

Bahsettiğimiz bu yeni tehditler yakın zaman içinde balon gibi söner ama dediğimiz gibi sönene kadar bize zarar verirler. Biz üslubumuzu bozmadan kalitemizi korumalı ve yolumuza aynı ciddiyet ve profesyonellikle seo ile devam etmeliyiz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir