Seo ve Ziyaretçi Eğilimleri

Seo ve Ziyaretçi Eğilimleri

Seo ve Ziyaretçi Eğilimleri

Tekrar tekrar hatırlatmamız gereken konu Google‘ın da önerisi; arama motoru için düzenleme yapmayın ziyaretçiler için düzenleme yapın. Ziyaretçiler için düzenleme yaparsanız zaten ziyaretçilerin sizi sevdiği kadar arama motoru da sizi sever. Bu genel bir durum. Ama bazı yan etkenlerden kaynaklı sıkıntılar olabiliyor.

Yakın zaman önce bir kaç konuda bahsettik. Telif hakları sebebiyle içeriğin arama motorundan kaldırılması ve DMCA şikâyetleri konusunda bir kaç yazıdan söz etmeye çalıştık. Üstünden kısaca geçip konumuza bağlayalım.

Ziyaretçi sizi severse arama motoru da sizi sever dedik ama telif hakkı konusunda işler biraz değişiyor. Özellikle ülkemizde w*r*z içerikli siteler sık sık ziyaret ediliyor ve kullanıcılar tarafından çok seviliyor. Elbette ziyaretçi istatistiklerini arama motorları göz önüne alıyor ama şikayet edilen linki de kaldırmak zorunda. Telif hakkı kapsamına giren içeriğiniz çok popüler diye indekste kalacak diye bir durum yok. Bu açıdan popüler içerik belirlerken dikkatli olun.

Ziyaretçiler, en çok önem vermemiz gereken konu. Seo‘yu onlar için yapıyoruz. Sitemizi geliştirecek sıralamada yükseltecek olanlar onlar. Bu açıdan onları çok iyi takip etmeliyiz. Sıralamamız en çok etkileyen unsur ziyaretçilerdir. Onları site içinde analitik yardımıyla ya da direk olarak bıraktıkları yorumlar ve özel olarak gönderdikleri görüşleri yardımıyla takip edip sitemizde oynamalar yapabiliriz.

Dolaylı yoldan ziyaretçileri ya da potansiyel ziyaretçiler takip etmekse rakiplerimizi iyi takip etmek ve derinlemesine analiz etmekten geçiyor.

Sadece sitemizle ilgilenmek gelişme süreci için yeterli değil. Seo’ya katıkıda bulunup yükselmek istiyorsak zaten rakiplerimizi takibe almalıyız. Ama ilerleyen zamanlarda bu da yeterli olmayacak. O zaman rakiplerimizin ziyaretçilerini yani bizim potansiyel ziyaretçilerimizi takip etmeliyiz. Rakiplerimiz hangi paylaşımlarıyla ilgileniyorlar çok iyi bilmeliyiz. Kabaca ifade etmek gerekirse elbette ki herkes birbirinden ziyaretçi çalmak istiyor. Bu hem rakibinizi sıralamada geriye düşürür hem de sizi ileriye götürür.

Yanlış anlaşılma olmasını istemiyoruz.  Rakibi geriye götürmek için gayri ahlaki hacklink gibi yöntemler kullanılmasından bahsetmiyoruz. Üstüne basarak söylemek gerekirse rakibi iyi analiz edip ondan daha iyi içerik oluşturarak ondan ziyaretçi çalıp, ona hit kaybı yaşatmak ve kendimize hit çekmek suretiyle sıralamada oynama yapmaktan bahsediyoruz. Bu şekilde elde ettiğimiz ziyaretçiler kalıcı ve profesyonel seomuzun vazgeçilmez unsuru olacaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir