Seo ve Description

Seo ve Description

Seo ve Description

Her geçen gün yeni güncelleme ve yeniliklerle  karşımızda olan Google, sürekli olarak  en kaliteli içeriklerin listelenmesi ve ön sıralarda yer alması için çaba göstermektedir.

Google yapmakta olduğu bu değişiklik ve güncelllemelerle  değersiz web sitelerini ayıklanmaya çalışılmaktadır.

Google ‘ın  yaptığı son güncelleme değişikliklerle birlikte description’ın (site özetinin) önemi bir kat daha arttı.

Site özeti yani Description bölümü arama sonuçlarında büyük rol oynamakta ve ileriki zamanlarda rolünün daha da artması beklenmektedir.

Description kelime anlamı olarak içerik özeti anlamına gelmektedir ve arama sonuçlarında başlığın altında görüntülenmekte ve içeriğin özetini sunmaktadır. Dolayısıyla bu bölümde  yayınlanacak olan cümlelerin  özenle seçilmesi seo açısından oldukça önemlidir.  Arama motorları bu bölüme  en fazla 3 satır yer verdiklerinden  bu bölüm çok  dikkatli kullanılmalı ve  kullanılan cümleler anahtar kelimelerle ilişkilendirilmelidir.

Arama motorları genellikle içerik özeti kısmını  içerikten otomatik olarak çekmektedir. Fakat bu duruma çeşitli şekillerde müdahale edilerek, cümlelerin bu bölümde görülmesi sağlanabilir. Böylelikle içerikler hem listelenir  hem de ön sıralarda yer bulur.  Ayrıca bu bölümden içerik hakkında kısa bilgilerde edinilebilir.

Web sitelerinin özet kısmına (description) bölümüne iki şekilde müdahale edilebilmektedir. İlki manuel olarak yapılan düzenlemelerdir.  Bu düzenlemeyle yazımızı yazarken yazının en başına bütün yazıyı özetleyecek bir iki cümle yazılması haliinde arama motorları bunları algılayacak ve o cümleleri arama sonuçlarda gösterecektir.

Diğer yöntem ise bir eklenti sayesinde uygulanabilmektedir. All In One Seo eklentisi kurulduğunda tüm  içerikler yazılırken ya da düzenlenirken  ekran tercihleri kısmından kaldırılabilen ya da kullanılabilen eklenti seçeneği ortaya çıkmaktadır. O seçenek seçili olduğu zaman içerik düzenleme kısmının altında yazının başlığının, özetinin ve anahtar kelimelerinin arama motorlarına göre düzenlenebildiği  bir alana ulaşılır. Bu alana girilen  bilgiler arama motorları tarafından  algılanır ve  içerikte herhangi bir değilşiklik olmadan seo çalışmalarına büyük fayda sağlanır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir