Seo ve Cezalar

Seo ve Cezalar

Seo ve Cezalar

Seo sadece ve sadece arama motorunun bizi daha kolay anlayabilmesi ve bu sayede hızlı bir şekilde listeleyebilmesi için yapılır. Bu arama motoru için yapılan düzenlemeyi kapsar. Ayrıca Google’ın da üstünde durduğu gibi arama motoru için yapılan düzenlemelerin kullanıcıların işine yaraması da gerekmektedir.

Kullanıcıyı hiç umursamayıp sırf Google’da üst sıralara çıkabilmek adına Seo çalışması yapanların olduğu da kesin. Bunu hepimiz biliyoruz. Alakasız başlık, alakasız anahtar kelimeler, kopya içerikler, alakasız H1 ve diğer taglar.  Birçok konu hakkında abartılı düzenleme yapıp Google’da üst sırada çıkan siteleri elbette biliyoruz. Zaten bu sitelerin uzun vadede bir değeri olmadığını her seferinde söylüyoruz ama işler kısa vade içinde değişiyor sanırım.

Matt Cutts’tan yapılan açıklamaya göre abartılı Seo uygulayanların ve ziyaretçi yerine arama motorunu hedefleyenlerin bundan sonra ceza ile karşılaşacakları belirtiliyor. Açıklama aynen şu şekilde;

“Normalde değişiklikleri önceden açıklamayız ancak son birkaç aydır üzerinde çalıştığımız bir konu var ve bunu önümüzdeki aylarda çıkarmayı umuyoruz. Bu rekabet ortamını biraz eşitlemek niyetindeyiz. Birçok kişi, gerçekten harika içerik ve site hazırlayan kişilere karşı “çok fazla SEO” uygulayarak haksız başarı elde etmektedir. Biz de Googlebot’u biraz daha akıllı yapmak, güvenilirliğimizi artırmak istedik. Ayrıca bir sayfada çok fazla anahtar kelime kullanımı, çok fazla link değiş-tokuşu gibi şeylerle bu sektörü istismar edenleri tespit etmeyi hedefliyoruz. Şu aralar, takım halinde başarılı mühendislerle bu konu üzerinde bir yaptırımla uğraşıyoruz”.

Bu şekilde bir uygulama faydalı içerik paylaşan ve hak ettiği yerde bulunmayan sitelerin yüzünü güldürecek gibi. Öyle örneklerle karşılaşıyoruz ki şaşırmamak mümkün değil. Özgün bir içerik bir siteden çalınıyor. Çalan kişi o içerikle arama motorunda ilgili kelimede ilk sırada çıkıyor. Artık bu duruma bir son verilecek gibi.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir