SEO Çalışmalarında Google Bots’un Yeri

Websitemizin arama motorunda üst sıralarda çıkmasını sağlayacak ilk adım Google’ın sitemizi tarayıp dizine eklemesidir. Bunu da SEO çalışması sayesinde yapabiliriz. Bundan sonraki adım Google’ın belirlediği kurallara uymak ve Google botun tespit ettiği hataları düzelterek Seo çalışmamızı iyileştirmek olacaktır.

Tarama aşamasında Google botun görevi ,dizine ekleyeceği yeni sayfaları bularak bağlantıları taranacaklar listesine eklemektir. Böylece sitelerde meydana gelen değişiklikler tespit edilir,yeni siteler bulunur,bağlantılar kontrol edilir.Yani dizin sürekli kendini yeniler,güncel kalır.Tarama işlemi gerçekleştikten sonra kelimelerin konumuna göre Title ve Alt etiketlerini kullanarak dizin eklenir.Arama yaptığımızda dizinle eşleşen yada sorguladığımız şeye yakın sonuçlarla karşılaşırız.Bu sayfaların belirlenme kriteri Pagerank değerleri oluyor.Dolayısıyla Pagerank değerini arttıracak çalışmalar yapmak arama motorunda istediğimiz sırayı elde etmek için yapmamız gerekenler arasında.

Google bot siteyi dizinine aldıktan sonra, kullanıcılara ilgili sonuçlar sunmaya başlar. Arama motorunda bir kelime aratırken kelimeyi yanlış yazdığınız zamanlar olmuştur.Örneğin “bilgisayar” kelimesini aratmak istediğiniz halde “biglisayar” yazdınız.Karşınıza “Bunu mu demek istediniz: Bilgisayar” yazısı çıkar.Böylece tekrar aynı kelimeyi yazmak yerine istediğimiz sonuca buradan ulaşabiliriz.Bu özellik sayesinde kullanıcı zaman kazanmış olur ve aradığı kelimeye yakın birçok sonucu da elde eder.Böylece sitenizle ilgili kelime aranıp tıklandıkça,sitenizin sıralaması da buna bağlı olarak yükseldiğinde başarılı bir SEO çalışması yapmış olacaksınız.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir