SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Seo (arama  motoru optimizasyonu), Google algoritmalarını göz önüne alarak belirlenen  keywordlerde üst sırada yer alma işlemi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu yüzden belirleyeceğiniz keywordler çok önemlidir. Keyword araştırması düzgün bir şekilde yapılmalı ve site dışı eklemelerde bulunurken sağlıklı sonuç alabilmek için aynı sıralamada eklenmelidir.

Seo çalışmaları kısaca iki grup altında toplayabiliriz;site içi Seo (on page seo), site dışı Seo (off page seo).  Site dışı Seo yaparken sitenizi ekleyebileceğiniz dizinler bulmanız gerekmektedir. Bu dizinlerin pagerankının yüksek olması size ve sitenize avantaj sağlamaktadır. Pagerank Google’ın sitenize verdiği önem derecesi demektir. Yüksek pageranklı sitelerden backlink almak sizin de sıralamanızı etkilemektedir.

Backlink çalışmaları da sitenizin üst sırada yer alması için önemlidir. Backlink doğru kullanılmazsa sitenize yarardan çok zarar sağlar. Aşırı backlink alımı sitenizi sandboxa girme sebebi olabilir. Bu yüzden Backlink alacağınız siteye dikkat etmeniz ve mümkün olduğunca alakalı sitelerden backlink almanız gerekmektedir.

Site dışı çalışırken Forum site tanıtımları da yapabilir bunların dışında blog sitelerine blog yapabilir, ilan sitelerine sitenizle alakalı ilanlar verebilirsiniz.

Site içi Seo çalışmalarında dikkat etmeniz gereken ince detaylar vardır. Sitenizde belli ölçüde anahtar kelime (keyword) geçirmeniz gerekmektedir. Bu oranı keyword density toolları yardımıyla yapabilirsiniz. Anahtar kelimeyi geçirme oranı 2 ile 4 arasında olmalıdır. Aşırıyı kaçmamak suretiyle site içi link verebilirsiniz. Bunların fazla olması halinde sitenizin yavaş açılacağını da unutmamanız gerekmektedir.

Bunların dışında site içi Seo çalışmasında hiyerarşiyi bozmadan meta etiketleri düzgün bir şekilde girmeniz gerekir. Başlıklar h1 ile başlayıp h6 ya kadar belli bir hiyerarşi ile gider. Konumuzla alakalı keyword ve açıklamaları da eklemeyi unutmamız gerekmektedir.

Ayrıntılı Seo yazılarımız devam edecektir. Site içi ve site dışı Seo bilgileri bir sonraki yazılarımızda anlatılacaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir