Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı en basit anlatımla internet üzerinden başka kişilerin ya da şirketlerin ürün veya hizmetlerinin tanıtılması ve pazarlanması sonucunda komisyon kazandıran bir iş koludur. İnternetten para kazanmak için son zamanlarda oldukça popüler olan bu iş modelinde işleyiş şu şekildedir; kişi veya firmalar bir satış ortaklığı havuzuna ürün veya hizmetlerini eklerler, satış ortağı olmak isteyen kişiler ise bu ürün veya hizmetin kendilerine özel olarak verilen reklam linklerini alırlar. Bu linki Facebook, Instagram, Twitter, Youtube başta olmak üzere diğer tüm sosyal ağ veya topluluk sitelerinde paylaşarak insanlara ulaştırırlar. Burada önemli olan reklam yapılacak platformdaki takipçilerdir, bu takipçilerin her biri aynı zamanda potansiyel müşteri yani hedef kitledir. Satış ortağının, bir müşteri gibi düşünüp bu yönde içerikler hazırlaması daha kolay reklam almasını ve gelir elde etmesini sağlayacaktır.

Aynı zamanda satış ortağının internet sitesi veya bloğunun olması etkili bir yöntemdir ve uzun vadede kazanç sağlayacaktır. Ürün veya hizmeti tanıtan blog yazılarına, satış ortaklığı yapılan ürün linklerini eklemek potansiyel müşteriyi doğrudan satış sayfasına yönlendirmiş olur. Böylece ilgili müşteriler bu ürün veya hizmeti satın aldıkları zaman satış ortağı da belirtilen komisyonunu alır. Bu komisyon oranı; fiziksel ürünlerde %25, dijital ürünlerde %75 seviyesine çıkabiliyor.

Sonuç olarak dijital pazarlamanın farklı bir boyutu olan satış ortağı internetten para kazanmanın kolay ve esnek bir yolu olduğu için yıllardır tercih edilen ve her geçen gün geliştirilen bir yöntemdir. Ayrıca satış ortağına herhangi bir sorumluluk yüklemediği için oldukça özgür ve rahat bir kazanç modelidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir