Sandbox

google sandbox

Google Sandbox

Sandbox blog yazarlarının, site ve forum yöneticilerinin korkulu rüyası ve içine düştüğünüzde kolay kolay çıkamayacağınız kör bir kuyu gibidir. Sandbox, Google’ın arama sonuçları için sitelere uyguladığı bir banlama sistemidir. Çoğu buna filtre der ama çoğu zaman durum filtre olmaktan çıkıyor. Bazı siteler tamamen arama motoru indeksinden siliniyor ve hiçbir şekilde hiç bir linkine ulaşılamıyor. Yani Google sizi görmüyor. İşte bu banlamadır. Bu yüzden Sandbox bir filtre değil banlama şeklidir. Google’ın filtreleri de var zaten ayrı olarak. Kendisi için sakıncalı işlere bulaşanlara kimi zaman ceza verebilir. Cezalarının dereceleri vardır. Kimisi 10 sayfa geri giderken kimisi 50 sayfa geri gitmektedir örneğin. Bu filtredir.

Sandbox nedir?

Genel olarak yukarda da bahsettiğimiz gibi Google’ın uyguladığı bir ban cezasıdır. Siteniz Sandbox’a düşerse arama sonuçlarında asla görünmezsiniz.

Kimler Sandbox’a düşer?

Çoğu kişi “ Yeni Siteler “ Sandbox’a düşer dese de bu çokta doğru değildir. Aslına bakarsanız Google’ın banlama mantığını tam olarak çözen olmasa da spam içerikli, ya da spam şüphesi taşıyan “ Yeni Siteler” in Sandbox’a düşme olasılığı çok yüksektir. Ama bu eski siteler spam yapınca, sürekli kopyala yapıştır içerik paylaşınca Sandbox’a düşmeyeceği anlamına da gelmez. İlk başlarda diğer küçük cezaları alarak arama sonuçlarında geriye itilen yaşlı siteler hataların tekrarlanması halinde arama sonuçlarından silinebilir. Bunların hepsinin aslında Google’ın inisiyatifinde olduğunu söylemek en doğrusu olacaktır.

Yeni sitelerin paylaşım yaparken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Seo çalışmaları bizi Sandbox’tan korurken tam tersi bizi Sandbox’a da itebilir. Seo’dan bahsederken her zaman abartmamak gerektiğini söylüyoruz. Seo ‘da elimizden geleni yaptıktan sonra bir müddet işi zaman bırakmak bu esnada da faydalı, güncel, özgün içerikler paylaşmak gerek. Tam olarak bunu uyguladığımızda Sandbox’tan korunabiliriz.

Seo ve Sandbox

Özgün içerik site içi Seo da çok önemli bir rol oynar. Özgün içerik bizi Sandboxtan da koruyacaktır. Bu yüzden aslında doğru Seo yaparak Sandboxtan korunmuş olacağız.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir