Samsung esnek ekranlı cihazlarını çıkarmaya hazırlanıyor

Samsung esnek ekranlı cihazlarını çıkarmaya hazırlanıyor

Samsung, geçtiğimiz Nisan ayında “Youm” olarak adlandırdığı esnek OLED ekranlarının geciken seri üretimine nihayet başlamaya hazırlanıyor. Wall Street Journal’ın konuyla alakalı bilgi kaynaklarına göre Samsung Display, mobil cihazlarda kullanmak için hazırlanan esnek ekranlarının geliştirme aşamasında son evreye gelmiş bulunuyor ve kısa süre içerisinde seri üretimine başlamayı planlıyor. Bu ekranlara sahip ilk cihazların ise gelecek senenin ilk yarısında piyasaya sunulacağı belirtiliyor.

Yeni nesil ekranları sayesinde kırılmayan mobil cihazlar üretmeyi hedeflediklerini belirten Samsung’un ekran bölümü başkan yardımcısı Lee Chang-hoon, Youm panellerin örneklenmekte olduğunu müjdelese de piyasaya sürülecek cihazlar adına kesin bir çıkış tarihi belirtmeyi reddetti. OLED kapsülleme işlemi için cam yerine plastik ve cam TFT yerine daha ince bir TFT katmanı kullanarak esneyebilen, kırılmaz ve ultra ince Youm ekranı geliştiren Samsung, seri üretime 2012’nin dördüncü çeyreğinde başlamayı planlıyordu. Ancak cam tabanlı normal AMOLED’lerin kullanıldığı Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 için gelen yoğun istek üzerine aylık üretim hacmini 56.000’den 64.000’e çıkarmış ve esnek ekranların üretimine bir süre ara vermişti.

Esnek OLED’ler şu sıralarda kullanılmakta olan FMM üretim tekniğinden daha ucuz olan ve 300ppi’ın üzerindeki çözünürlüklere kolayca erişebilen yeni nesil LITI teknolojisi kullanılarak üretilecek. Üzerine yıllardır araştırmaların sürdüğü ve Sony, LG gibi firmaların büyük yatırımlarda bulunduğu esnek ekranlar, Samsung’un üretim maliyetlerini düşürecek ve daha ince, dayanıklı ve rakiplerinden daha farklı cihazlar üretebilmesine olanak tanıyacak. Seri üretimde başarıyı garantileyemeyen Samsung, eğer istediği verimi yakalayabilirse 2013’ün ilk yarısında Youm panelli cihazlarını satışa sunacak. Bu yeni teknolojinin Galaxy S4’de de yer alması mümkün, fakat böyle bir cihaz için esnek ekranların zamanında yetişememe ve S4’ün ertelenme ihtimallerinin bulunduğunu dile getiriyor.

Güney Kore’deki Samsung fabrikalarında imal edileceği üretim hattına bakılırsa Youm panele sahip ilk cihazın bir akıllı telefon olacağı söylenebilir fakat bu telefonun esnek bir formda tasarlanması beklenmiyor. Zira Youm’un gelecek için hedefi şimdilik sadece kırılmayan cihazlar üretebilmek olacak. Sonrasında uygun tasarım belirlenip bu yeni teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılabilecek. Samsung tarafından alınan patentlere baktığımızda ise iki ekranlı cihazlar ve rulo haline gelebilen tabletlerin yakın gelecekte kullanılabilir olabileceğini anlıyoruz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir