RSS Nedir?

Çeşitli internet siteleri aracılığıyla hazırlanan haber,spot vb. içeriklerin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine imkan sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir.

RSS aynı zamanda, Real Simple Syndication, RDF Site Summary veya Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. RSS dosyaları ilk olarak NetScape firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. RSS dosyalarının kullanımı her geçen gün fazlasıyla yaygınlaşmaktadır.

RSS stratejini kullanmak ve destekleyen sitelerin hazırladıkları XML biçimli dosyalara birçok programla erişmek mümkün olup, XML biçimli olan bu programlar, web gezgininde veya e-posta istemcisinde olabileceği gibi sadece RSS içeriğini izlemek için hazırlanan masaüstü programları da olabilir.

RSS ikonunu görebileceğiniz herhangi bir yerde, RSS verilerini RSS istemcinizi kullanarak alabilirsiniz.

Genel olarak şunu söylemek gerekirse; RSS verilerini, XML dosyaları olduğu için Internet Explorer içinden görebilirsiniz. Yalnız sayfayı devamlı yenilemek ve RSS verilerini bu şekilde izlemek verimli bir yöntem olmayabilir. Bunun için de pek çok insan, bazı RSS istemcilerini kullanarak RSS verilerini takip eder ve RSS veri “toplayıcıları”, RSS verilerini toplamanız ve takip etmeniz için uygun bir sistem sunarlar.

Böylelikle, RSS teknolojisi sayesinde sürekli takip ettiğiniz sitelerin güncellemelerini, gün içinde olan olay ve haberleri gibi bir toplu yayına abone olmuşcasına sürekli elinizin altında halihazır şekilde ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu sistem ile tek tek tarayıcı sekmelerinde zaman kaybetmemek ve kaybolmak istemiyorsanız takip ettiğiniz tüm sitelerin içeriklerine tek bir toplu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Elbette ki her site sizin gidip RSS biçiminde takibinize izin vermez. Sitenin yapımı aşamasında, herhangi bir husus da olacağı gibi RSS istemcisinden gelen istek ile uygun formatta bir XML göndermesini sağlamak için sizin adınıza iyi bir taktik bilmek gerekir.

Bunun yanı sıra yayıncı RSS olarak size sadece haberin başlığını, özetini veya içeriğin tamamını sunmayı tercih edebilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir