Robots TXT ve Seo

Robots TXT ve Seo

Robots TXT ve Seo

Konuya girmeden önce robots.txt dosyasını açıklamakta fayda var. Bu dosya arama motorlarının sitenizin hangi bölümünü tarayıp hangi bölümünü taramayacağı konusunda ışık tutar. Site sahibi olarak biz sitemizdeki bazı belgelerin, bazı sayfaların taranmasını istemiyor olabilir Yâda aramalarda kullanıcıları rahatsız edecek sayfaları indekste göstermek istemiyor olabiliriz. Bu konuda bize yardımcı olacak dosya robot.txt dosyasıdır.

Robot.txt dosyasının etkili kullanımını sağlayın

Bu tavsiye ile Google’ın amacı hem üstündeki yükü azaltmak hem de ziyaretçilerin bir site için alakasız ve rahatsız edici sonuçlar görmesini engellemektir. Bunu sağladığınız takdirde Google’dan uzun vadede ödülünüzü alacağınızı unutmayınız. Ama dikkatli olmalısınız. Hangi sayfaların görünüp hangilerinin görünmeyeceğine karar vermek bilgi ister. Fakat bu robot.txt dosyası sonradan düzenlenebilir bir dosya olduğundan yapılan hataların elbette ki telafisi mümkün.

Hangi içerikler taranmamalı?

Bu soruya elbette ki site sahibi daha kolay cevap verecektir ama genel yargılardan bahsedecek olursak ziyaretçiye bir faydası olmayacak sayfalar taranmamalı.

Bazı sitelerin içerisinden gerçekleştirdikleri arama sayfalarını arama motorunda sergilediklerini biliyorsunuz. Özellikle bu tür sonuçlar ziyaretçiyi rahatsız edecektir. Demek istediğimiz, bir sayfada yapılan bir aramanın arama sonuçlarına yansıması. Örneğin site.com üzerinde yapılan “2012 model arabalar” aramasının sanki bir içerikmiş gibi arama motorunda görüntülenmesi. Tıkladığımızda bir içerik yerine bir sitede yapılmış ve bizi başka yerlere yönlendirecek bir arama ile karşılaşırız. Bu durum çok rahatsız edicidir.

Sitemizin bu şekilde benzer rahatsızlıkları arama motoruna yansıtmasını istemiyorsak     robots. txt dosyamızı etkin şekilde kullanmalıyız. Bu şekilde sayfalarınızı sınırlandırmanın asla seo’ya kötü bir etkisi olduğunu düşünmeyiniz; zira siteniz için uzun vadede güven arttırıcı bir etki yaratacaktır. Zaten sınırlandırılması gereken linkler genel olarak ziyaretçinin işine yaramayan, arama motorunda görüntülendiğinde tıklanmayacak, tıklansa bile hemen terk edilecek linklerdir.

Bazıları siteadi.com/tag/teknoloji-haberleri şeklindeki linklere sınırlandırma yapmaktadırlar. Etiketlerde böyle bir uygulamaya gidebilirsiniz ama kategoride gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Etiketlerde bu tür bir uygulamaya gitmek arama motorunda sitenizi daha alakalı sonuçlarda göstermesine fayda sağlayacaktır. Her içerikte en az beş etiket kullandığımızı düşünürsek ki bazıları çok daha fazla kullanıyor, sitemizde ürettiğimiz çok sayıda sayfa olacaktır. Etiket sayfaları kullanıcıya tam olarak istediğini veremeyebilir. Etiket yerine kategori sayfaları kullanıcıya istediğini verebilir. Bu yüzden çoğu kişi etiket sayfalarının listelenmesini istememektedir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir