Robots meta etiketi

Robots meta etiketi

Robots meta etiketi

Google ve diğer arama motorları için robots ve googlebot meta taglerinde kullanabileceğiniz değerler, açıklamaları ve nerelerde kullanılması gerektiği konusuna devam ediyoruz. Bir diğer arama motoru bilgilendirme değerimiz

Nosnippet: Snippetler sayfanın özeti manasına gelir. Google siteyi arama sonuçlarında gösterirken ilgili linkin içeriğinden bir bölümü de başlığın altında gösterir. Bu özet kısmı birinin sitenizi açıp açmama konusunda çok yardımcı olur. Fakat bazı zamanlar özet kısmının arama motorunda görünmesini istemeyebilirsiniz. Bu durumda,

<meta name=”googlebot” content=”nosnippet”> şeklinde bunu bildirmelisiniz. Reklam linklerinde site özetlerinin ne olursa olsun gösterileceğini unutmayın. Bununla birlikte sitenizin özet kısmı görünsün ama DMOZ’dan gelen açıklamalar gözükmesin istiyorsanız googlebot yerine robots meta etiketini kullanmanız tavsiye edilir. Yine DMOZ ve ODP kaynaklı açıklamaların engellenmesi için farklı bir değer daha vardır. Noodp değerini kullanarak bu açıklamaların sonuçlarda görünmesini engelleyebilirsiniz.

Noarchive: Yine belki de sık sık kullanacağımız bir değer. Bu değer Google’ın cache özelliği ile ilgilidir. Bildiğiniz gibi Google bir sayfayı taradığında o sayfayı önbelleğe alır. İlerde bir zaman sayfaya erişilemese bile önbelleğe alınmış kopyasını görüntüleyebilirsiniz. Bu durum bu açıdan iyi iken farklı açılardan bize sorun yaratabilir. Örneğin paylaşılmaması gereken bir sayfayı paylaştık ve Google bunu taradı. O bilgi siz URL’yi kaldırmış olsanız dahi önbellekte görüntülenebilir olacaktır. Bu değerin kullanılması gereken nokta bu gibi durumlardır.

Unavailable_after:[date]: Bu değer zamanlama niteliğindedir. İlgili sayfanın taranmasının ve dizine eklenmesinin durdurulacağı tarihi işaret eder. Yazdığınız tarih geldiğinde bu değer devreye girerek bir sonraki taramada sayfayı dizinden kaldırır ve bundan sonra sayfa taranmaz. İşimize veya yaptıklarımıza bağlı olarak bu şekilde yapılandırmamız gereken birçok sayfamız olabilir. Örneğin bir anket düzenlediğimizde bunun internette görüntülenmesini isteriz. Anket bittiği zaman bu değer yardımıyla onu dizinden çıkartabiliriz.

Noimageindex: Resimler için engelleme değeri diyebiliriz. Tam olarak şu şekilde çalışır. Sitenizde barındırılan bir resim Google görsel indeksinde görünür ve tıklandığında sizin sitenize bağlantı oluşturur. Ama siz bu değer yardımıyla görünen resmin sizin sitenizle alaka kurmasını engelleyebilirsiniz. Görsellerden trafik almak istemediğiniz zamanlarda kullanılması gereken bir değerdir.

 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir