Reklamlar ve Seo

Reklamlar ve Seo

Reklamlar ve Seo

Seo’nun asıl amacı ilgili anahtar kelime ile içeriğimizi ve sitemizi arama sonuçlarında ön sıralara çıkartmaktır. Bunu tetikleyen bir sürü etken var. Şimdi bu etkenlerden biri olan reklamlardan bahsedeceğiz. Dolaylı olarak seo’ya destek veren reklamlar uzun vadede isim yapmamıza ve içeriğimizin popülerliğinin artmasına neden olacaktır.

Google seo ile ilgili ipucu verirken şu konuya önem veriyor;

  • Web sitenizin reklamını doğru metotlarla yapın…

Google’ın değindiği konu aslında web sitenizin her alan da isim yapmasıyla ilgili. Yani bir şirketinizin web sitesini kartvizitinize eklemelisiniz. Ya da şirketinizdeki gelişmeleri web sitesine blog şeklinde girmelisiniz. Bunun yanında sitenizde pazarladığınız ürün ya da hizmetin reklamını çeşitli yöntemlerle yapıp detaylı bilgi ve satın alma için web sitenizi kaynak göstermelisiniz. Bizde bunlardan bahsedeceğiz ve daha çok seo’ya nasıl katkı sağlayacak onun ayrıntılarına gireceğiz.

İşin mantığı aslında hep bilindik bir şey. En büyük amaç ziyaretçinin seveceği bir site haline gelmek. Bakın bu neleri tetikliyor;

Ziyaretçi sizi severse;

  1. Sitenizde daha çok kalır.
  2. Sitenizi yer imlerine ekler ve daha sık ziyaret eder ve daha çok kalır.
  3. Sitenizdeki içeriği çeşitli sosyal sitelerde paylaşır.
  4. İlgili insanlar sitenize daha çok gelir.
  5. Sosyal sitelerden insanlar gelir.

Ve aynı döngü devam eder.

Aslında en baştan dikkat edilmesi gereken kaliteli ve özgün içeriktir. Daha sonra konumuzla ilgili olan o içeriğin reklamını doğru şekilde yapmaktır. Bu hızlı gelişimi sağlayacaktır. Bunun için en uygun yol Adwords’tür. Google’ın reklam hizmeti sizi belirlediğiniz anahtar kelimelerde en üst sırada çıkartır.

Şimdi bir seo yapan firmaya danışın. Siteme ilk sıra garantisi veriyor musunuz deyip size ne söyleyeceklerine iyi bakın. Eğer danıştığınız firma işini legal yollardan yapıyor ve cidden doğru söylüyorsa bu garantiyi size asla veremez. Çünkü böyle bir şey yok. Hiç kimse size ilk sıra garantisi veremez ama Google Adwords verir.

Google Adwords içeriğinizi ilk sırada sergilemenize yardımcı olur. Tabi ki makul bir ücret karşılığında Peki seo’ya faydası nedir? Aslında seo’ya direk bir faydası yoktur. İlk sırada çıkan içeriğiniz sadece ücret ödediğiniz için ordadır. Ama dolaylı yoldan elbette faydası var.

  1. İlgili anahtar kelime ile arama yapan kişi ilk sırada sizi görerek sitenizin de ilgilendiği konuda içerik paylaşımı yaptığını fark ederek sizi takip etmeye başlar. Arama sonuçlarında en popüler kısmın ilk satırlar olduğunu hatırlatmaya gerek yoktur sanırım.
  2. Siteniz isim olarak tanınmaya başlar varlığınız fark edilir.
  3. Hit kazanırsınız ve içeriğiniz kaliteliyse gelenler uzun süre sitenizde kalır bu seo’ya inanılmaz katkı sağlar.
  4. Prestij kazanırsınız ki bu rakiplerinize karşı büyük üstünlük sağlamanıza yardımcı olur.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir