Poweroff Hijack

ANDROİD İÇİN BİR TEHLİKE DAHA: POWEROFFHİJACK

Yeni bir malware, Andorid kullanıcısının telefonunu kapattığını zannetmesini sağlayarak cihazı kullanmaya başlıyor ve bilgileri ele geçirmeye çalışıyor.

android-phoneAndroid işletim sistemi bir kez daha ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. Yeni bir malware, Android kullanıcılarının cihazları için büyük bir tehlike arz ediyor ve şahsi bilgilerinin güvenliğini tehdit ediyor. Dünyada yayılmaya devam eden malware yazılımın ismi ise PowerOffHijack’tir.

AVG’nin hazırladığı raporuna göre hızla yayılmakta olan PowerOffHijack isimli malware birden fazla Android uygulaması üzerinden bulaşıyor. Şimdiye kadar 10 binden fazla sisteme bulaşmıştır. PowerOffHijack telefon kullanıcısına büyük bir oyun oynuyor adeta. Androidli cihaz sahibi telefonunu kapatıyor fakat kötü niyetli yazılım sistemin kapanmasına izin vermiyor.

Söylenene göre cihazın kapandığını zannetmenize sebep olan siyah bir ekran ortaya çıkıyor ancak Android arka plan da çalışmaya devam ediyor. Bu sırada telefonunuzdaki her türlü bilgiye erişilebiliyor, kopyalama yapılıyor ve siz fark etmeden cihazınız başka numaralara arama yapıyor. Android 5.0 Lollipop öncesi bir sürüme sahipseniz ve başka uygulama dükkanları kullanıyorsanız çok daha fazla dikkatli olmanız gerekiyor! PowerOffHijack’in kaynağı ise Çin’dir.

GOOGLE’DAN CİNSELLİK İÇEREN İÇERİKLERE…

Google, sahip olduğu bu platformda yayınlanan cinsellik veya çıplaklık içeren içeriklere adeta kafa tuttu! Google, sahibi olduğu Blogger platformunda çıplak içeriklere kısıtlama getirmeye başlıyor. Çıplaklık veya cinsel yönden açıklık olan içeriklere sahip bloglar herkese açık olmayacak, önümüzdeki aydan itibaren özel bloglara dönüştürülecekler.

Hesabı Özel olarak değiştirilen blog’ların içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak sadece içeriğin sahibi ve blog yöneticisi blogu görebilecek. 23 Mart’tan sonra açılan bloglar, cinsellik veya çıplak içerik sunmaları üzerine Google tarafından kaldırılabilecektir.

Google’ın blog gönderisine göre “önemli ölçüde faydası olacağı düşünülen” içeriklerin örneğin: sanatsal, eğitim amaçlı, belgesel ya da bilimsel içeriklerde çıplaklığa izin verilmeye devam edilecek. Bununla birlikte Google, çocuklarla ilgili olarak istismara karşı da neşter vuracak.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir