Pagerank Nedir?

Google PR ile Web Tool PR (Mozbar) Karşılaştırması

Seomoz’dan aldığımız ve Google’dan öğrendiğimiz bilgilere göre Google pagerank hesaplamaları tam net değil. Seo danışmanları son zamanlarda Google Panda güncellemesinin neler getirdiğini ve Pagerank‘ı nasıl etkilediğini konuşuyor.

Google Pagerank ‘i ikiye ayıracağız. Gerçek Google’ın kullandığı Pagerank ve yaklaşık olarak hesaplanan Web’deki Pagerank Toolları.

Google Pagerank algoritması bildiğiniz gibi bu yıl belli aralıklarla güncellemeleri oldu. Ancak web toollarına bu güncellemenin bazıları yansıdığı için tam net sonuç göstermemektedir. Normalde bilinen PR değeri 1- 10 arasında diye düşünürken,Google’dan ve Seomozdan gelen bilgilere göre PR değeri aslında 0 ile 1 arasında bir değer alır hatta arasındaki decimal değerleri de almaktadır. Yani bilindiği gibi 1 ile 10 arasında değildir.


Google’ın kullandığı PR’da birden fazla yükleme yapılabilir ve günde bir kez güncellenir. Mozrank yani web tool olan PR’de ise düzenli güncellenmez. Log scale  denen 1- 10 arası değere göre belirlenir.


Pagerank bağlantı popülerliği kullanışlı olması açısından önemli.Hangi sayfa ne kadar tıklanmış, bu bağlantıyla nasıl bir önem kazanmış ,web üzerinde büyük ölçekte nasıl bir etkisi var gibi sorulara cevap bulabiliyoruz. Bunlara örnek olarak Facebook ve Twitter’ı verebiliriz.

Pagerank historisi gelişsin algoritma kullanışlı hale gelsin istiyoruz. Ama bazen akıl almaz derecede yeni bir site pagerankı 7 iken iki gün sonra 2’ye ya da 3’e düşebiliyor.

Pagerankınız artınca size ziyaretçi yapmayacak, Twitter takipçiniz artmayacak, insanlar size RSS kurmayacak,anahtar kelimleriniz üzerinden gelenlerin sayısı artmayacak, bunlar doğru bilinen yanlışlar,evet sizin takipçinizi arttırıp anahtar kelimelerinizden  gelinmesine sağlayan bir sistem var ama bunun adı Seo,Pagerank değil.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir