Pagerank ‘in Önemi

Pagerank

Pagerank

Pagerank Google’ın web sitelerinin popülerliğini değerlendirdiği bir sistemdir. Pagerank ’in mantığı web sitelerinin popülerliğini değerlendirmek üzerine kurulmuştur.

Web sitelerinin pagerank değerlerini etkileyen birçok etken bulunmaktadır ve en önemlisi başka sitelerde web sitelerinin linklerinin yer almasıdır.  Web sitelerinde geçirilen sürelerin artması da web sitelerinin pagerank değerlerine olumlu katkı sağlamaktadır.

Herhangi bir web sitesi başka bir web sitesinin linkini herhangi bir sayfasında yayınladığı takdirde web site içeriklerini kaliteli olarak algıladığı anlamına gelir. Google’ın anlayış tarzı bu yöndedir.  Dolayısıyla ne kadar çok sitede link bulundurulursa web sitelerinin pagerank ve kalite değeri aynı oranda artar.

Web sitelerinde sadece web site linklerinin yayınlaması da yeterli değildir. Web sitelerinin linklerinin yayınlandığı web sitelerinin kaliteleri de oldukça önemlidir.  Pagerank ve kalite değeri yüksek olan web sitelerinde linklerin yer alması her zaman için daha etkin sonuçlar vermektedir.

Son zamanlarda Pagerank’ın önemini yitirdiğini düşünen çok insan olsa da daha sistemin devam edeceği kesin. Zira Google’ın sisteme önem verdiğini son çıkan haberlerden anlamaktayız.

Yayınlanan bir habere göre, Google, Chrome’un indirilmesi için bazı blog yazarlarına para vermiş, Chrome’u övmeleri ve tavsiye etmeleri için bir nevi teşvik. Bu tür söylentiler çıktığı zaman Google söylentilerin asılsız olduğunu duyurmak ve dedikoduların önünü almak için haberin yayınlandığı web sitesinin PR değerini 0’a düşürdü ve uzun süre böyle kalacağını duyurdu. Buradan anlıyoruz ki Google PR değerine düşünülenden daha çok önem veriyor.

PR değerlerinin yüksek olmasının web site hitlerine hiçbir faydasının olmadığını belirtmek gerekir. Sistem başka web sitelerinin,  web sitelerini ne kadar değerli bulduğuyla ilgilidir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir