Night Shift Modu Nedir?

Night Shift Modu Nedir?

Night Shift Modu Nedir?

Night Shift Modu Nedir?

iOS 9.3 güncellemesi ile birlikte gelen en önemli yenilik Night Shift uygulaması diyebiliriz. Mavi ışık dengesini cihazın konum ve saatine göre otomatik olarak ayarlayarak geceleri dahi elimizden bırakmadığımız telefonumuzla daha sağlıklı vakit geçirmemize imkan tanıyan bu özelliği telefonlarına yüklemenizi tavsiye ederiz.

iOS 9.3 güncellemesi geliştiricilerin ardından tüm kullanıcılara açılmıştı ve güncelleme önceki güncellemelerin aksine büyük yeniliklerle geldi. Son güncellemenin getirdiği yenilikler arasında en dikkat çekeni Night Shift modu oldu.

iPhone ve iPad’de Night Shift’in nasıl ayarlandığına geçmeden öncelikle ne olduğundan bahsetmek daha doğru olacaktır. Night Shift modunu en kolay şekliyle açıklamak gerekirse; Gece olduğu zaman otomatik olarak cihazın renk sıcaklığını gözümüzün daha az yorulacağı düzeye çekerek cihazın sağlığımızı bozmasını önleyen bir özellik olmasıdır. Gün boyunca iş yerinde, evde maruz kaldığımız ve vücudumuzun biyolojik saatini alt üst eden ve gece uykuya dalmamızı zorlaştıran parlak mavi ışığın etkisinden gece uzak durmamızı sağlayan Night Shift modu iOS 9.3 güncellemesiyle kullanımımıza sunuluyor.

Cihazın ekranının renk sıcaklığını dengeleyen Night Shift modu güncellemeyi yüklediğimizde açık olarak gelmiyor. Etkinleştirmek için Ayarlar – Ekran ve Parlaklık menüsü altında Mavi Işık Azaltma’yı buluyoruz ve Zamanlama seçeneğini “Gün Doğumundan Gün Batımına” olarak değiştiriyoruz. Bu noktada iki seçeneğin daha bulunduğunu belirtmekte fayda var. Belli bir saat aralığında mavi ışığın azaltılmasını isteyebilir ve Mavi Işık Azaltma yanındaki butona dokunarak dilediğiniz zaman elle açık konuma getirebilirsiniz. Bizce ideal olan cihazın gün doğumu ve gün batımını algılayıp ona göre kendisi otomatik olarak mavi ışık dengesini ayarlaması lakin size kalmış; dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir