NASA 50 YILLIK TEKNOLOJİ Mİ KULLANIYOR ?

NASA 50 YILLIK TEKNOLOJİ Mİ KULLANIYOR ?

NASA

NASA

NASA’nın 50 yıllık sistem kullandığı hakkında dedikodular dolaşmaktaydı, bu konuyla ilgili kurumdan gerekli açıklamalar yapıldı. Kurum adına konuya açıklık getiren isim Robert Frost, böyle bir kararın nedenlerini basına açıkladı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), hala 1960 ve 1970’ler de kullanılan teknolojiyi günümüzde hala kullanmaya devam etmekte. NASA’nın izlediği bu politika hala çoğu kişi tarafından merak edilmekte. Kurumun yakın bir zamanda yaptığı açıklamalardan sonra NASA’ nın neden hala 1960 ve 1970’lerin teknolojisini kullanmaya devam ettiğini basına açıkladı.

NASA’ nın çalışanlarından biri olan Robert Frost, konuyla ilgili basına yaptığı açıklamalarda hala Neil Armstrong’u uzaya gitmesini sağlayan teknoloji kullanmaya devam ettiklerinin altını çizdi. “Eski tuvaletlerimizi bile yenileyemiyoruz.” Diyen NASA çalışan Robert Frost, NASA’daki software teknolojisinin hala gerekli değişimlerin yapılamamasının ana sebebi olarak düşük maliyet olduğunu belirtti. Robert Frost’un basına yaptığı açıklamalara göre softwarede ki gelişimlerin yapılamamasının tek sebebi kısıtlı bütçe olmadığını da dile getirdi.

NASA’nın tüm sistemleri dışarıdan gelen herhangi bir saldırıya karşı koymak amaçlı korunduğu için ve herhangi bir sisteme sızma anında gerekli önlemlerin alınmasından ötürü NASA’nın software sistemini değiştirerek olası bir saldırıya karşı risk almamak için sowftware teknolojisini geliştirmek istemediklerini açıkladılar. Eğer ki değiştirme sırasında olası bir sızıntı olursa tüm bilgilerin çalınacağını ve tüm ülkenin ayağa kalkacağını bildiren Robert Frost eğer ki değiştirme gibi bir durum söz konusu olursa yoğun korumalar ve alt yapılar ile bu işlemi yapacaklarını dile getirdiler. NASA’nın şu anlık değiştirmek gibi bir fikri olmadıklarının da  altını çizdiler. Kurumun yaptığı açıklamadan sonra bu seferde teknolojinin ne zaman geliştirileceği merak konusu olmaya başlandı. Bu konuda kesin bir cevap verilmeyeceğini belirten Robert Frost şu anlık kurumun sessizliğini koruduğunu söylüyor.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir