Nanodot Teknolojisi

İnsanların hayatlarına eşlik eden dizüstü bilgisayalar, tabletler, beyaz eşyalar, akıllı telefonlar, elektrikli arabalar ve tüm elektronik eşyaların dünyayı daha yaşanılır hale getirdiği tartışılmaz bir gerçek. Elektrikle birlikte piller ve bataryalar da yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş haldeler ve eğer piller henüz keşfedilmemiş olsaydı yani Luigi Galvani yaptığı deneyde kestiği kurbağanın sinirlerinin kasılma hareketlerini fark etmemiş olsaydı, cep telefonu ve tablet gibi cihazlar olmayabilirdi. Sonuç olarak taşınabilir tüm elektronik aletlerin temelini piller oluşturur ve ondan daha önemli olan da bu pillerin şarj edilebilir bir teknolojiyle yaratılmış olması.

Nanodot Teknolojisi

Nanodot Teknolojisi

Şarj edilebilir piller geliştirildikçe bu pilleri sarj etmek için kullanılan teknolojilerde akıl almaz bir şekilde gelişmeye başladı. Şarj etme konusunda bir çok kullanıcı isyan eder vaziyette. Kullanıcıların bu durumunu dikkate alan üretici firmalar yeni teknolojilerle kullanıcıları farklı boyutlara taşıma düşüncesindeler. Bu gelişmelerden kendisi adına yeni bir pay çıkaran menşei İsrail olan “StoreDot”  adlı firma, şarj etme konusundaki isyanlarımızı duymuş olmalı ki ortaya devrim niteliğinde de bir şarj etme teknolojisi çıkardı.

StoreDot firması özellikle cep telefonlarımızda karşımıza çıkan şarj sorununu ütopyalar alemine taşıyarak, herhangi bir akıllı telefonu 30 saniye gibi kısa bir süre de şarj edebildiklerini teknolojiyi şu anda hayata geçirdiklerini ve 2015 – 2016 yıllarında tüm dünyaya duyurarak seri üretime başlayacaklarını belirtti. Aletin Prototip’İ Microsoft’un Tel Aviv’den  yapılan Think Next konferansında tanıtıldı ve yapılan tanıtımda herkesin önünde firmanın akıllı telefonu kısa bir süre de şarj ederek, başarısını kanıtladı.

  • Peki nasıl oluyorda bu cihaz böylesine olağandışı bir enerji verebiliyor

Bu teknoloji “Nanodot” adı verilen ve nano teknoloji üretilen minik kristallerden oluşan moleküller bir yapıyla donatılmış. Bahsettiğimiz bu nanodotlar içerisinde bulundurduğu enerjiyi, takılan pile daha hızlı empoze ediyor ve bu enerjinin bataryalar üzerinde daha uzun süre kalmasını sağlıyor. Örnekle anlatacak olursak, suyu yoğun bir şekilde emen ve bu suyu uzun süre saklayabilen bir süngere benzetebilirsiniz. Prototip herhangi bir telefonu, 30 saniyede şarj ederek kullanıcıya 1 günlük kullanım süresi sunmayı garantiliyor. Sadece telefonlarda kullanılmayacak bu teknoloji tabletlerde elektrikli arabalarda yani pil sistemiyle çalışan cihazlarda kullanılabilecek ve bu araçları 2 3 dakika gibi kısa bir süre de şarj ederek uzun süre kullanım sağlayacak. Bu teknolojiyle üretilen bataryalar ortalama 1500 kere şarj edilebilecek ve 3 yıllık kullanım süresi olacak. Fiyatı hakkında çeşitli söylentiler dolaşmakta fakat 150 – 200 $ gibi bir fiyat etiketine sahip olacağı söylentilerin büyük bir kısmını oluşturuyor. Şu anda bu fiyat etkiketi sizlere pahalı gibi gözükse de kullanılan teknolojinin gelişim seyrine göre fiyatların sürekli iniş-çıkış içerisinde olacağınıda belirtelim

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir