Mozilla Firefox eklenti sorununa çözüm getirdi

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox Eklenti Sorununa Çözüm Buldu

Mozilla, Firefox’un geliştirmesine hız kazandırdığından beri sadece sistem yöneticileri değil, eklenti geliştiricileri de sundukları eklentileri güncellemekte gecikmeye başladı ve bu da kullanıcılar için bir sorun haline geldi. Mozilla şimdi bu sorunu çözmek için yeni bir yol izleyeceğini belirtiyor.

Firefox’un bu denli başarılı olmasındaki en büyük etkenlerden biri de eklentiler. Üçüncü partiler tarafından geliştiren bu minik araçlar, tarayıcıya birçok yeni özellik kazandırıyor. Fakat her güncelleme ile birlikte ortaya bu sinir bozucu durum çıkıyor: eklentiler yeni sürümle uyumlu olmadığı için devre dışı bırakılıyorlar.

Mozilla geliştiricisi Justin Scott “Artık buna bir son vereceğiz.” diyor ve ekliyor: “Aslında eklentilerin çoğunluğu yeni sürümlerle de sorunsuz çalışıyor. Fakat geliştirici bunu bildirmediği için eklenti otomatik olarak devre dışı kalıyor. Şimdi buna bir çözüm üretiyoruz.”

Bundan sonra artık tarayıcı güncellendiğinde eklentiler, geliştirici aksini söylemediği sürece, varsayılan olarak uyumlu ilan edilecek. Yine Nightly, Aurora veya Beta sürümler esnasında eklentinin uyumluluğu kontrol edilecek ve kullanıcılardan gelen dönütlere de bakılarak eklentinin bir sonraki sürümde güncellenmesine gerek kalmadan doğrudan uyumlu olup olmadığı belirlenebilecek.

Bu planın tam olarak ne zaman hayata geçeceği ise kesinleşmiş değil. Scott, konunun geliştiriciler arasında tartışılmakta olduğunun belirtiyor.

Kaynak: Hürriyet

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir