Mobil Uygulama Dizaynı ile İlgili İpuçları

Mobil Uygulama Dizaynı ile İlgili İpuçları

 

Mobil dizaynson dönemin en populer işlerinden biri olmak konusunda son derece iddialı. Bilhassa yurtdışında yarışınçok olduğu bu alan ülkemizde ki yatırımcıların da hızla ilgisini çekmeye başladı ve bu sektörüngelişmesiyle daha da önem kazanmaya başladı. Kariyerlerini bu konu üzerinde sürdürmek isteyenler ne yapmalı?

Mobil tasarımcılar için en büyük öneri; sürekli yeni çıkan uygulamaları indirip denemeleri.Yeni çıkanlar, öne çıkanlar, populer olanlar gibi uygulama dükkanlarında ki kategorilerden deneyimlemedikleri uygulamaları indirip deneyimlemeleri. Bu gibi ufak da olsa çok çeşitli deneyimler bir kullanıcı gözünden incelediğiniz uygulamarda ki size göre iyi ve kötü olan noktaları deneyimlemeniz kendi tasarımınızı daha hızlı ve daha kullanıcı dostu yapmanıza en büyük yardımcı olacaktır. Kopyalamaktan korkmayın. Hoşunuza gidenleri bir ilk adım olarak alıp, tasarımı geliştirin.

Mobil dizan konusunda yeni olanların yaşadığı en büyük sorun web dizayndan mobil dizayna geçmeleri. Eğer web tasarımı konusundan mobil tasarım konusuna geçilecekse o eski alışkanlıkların unutulması gerekiyor. Bildiğiniz herşeyi değil belki ama en azından büyük bir kısmını.Çünkü artık bambaşka bir tasarım dünyasındasınız.

Yazı Stilleri ve Boyutları

Mobil dizaynın belki de en önemli konularından biri yazı stili seçimi. Artık mobil üzerinde çalıştığınız için yani tasarımınızın kullanılacağı ekran haliyle daha küçük olacaği için yazı stili ve boyutu seçiminiz tasarımınızı doğrudan etkiler. Bu yüzden mobil tasarımda tasarımın testi çok önem taşır. Yapacağınız tasarımı kullanılacak mobil cihazda en azından benzer boyutlarda ki ekranda test edip kullanım rahatığından emin olmanız gerekmektedir.

Efektlerin Önemi

Aslında bu konu sadece dizayn eden kişinin değil programı yazan takımın da yeteneklerini test eden bir boyut. Animasyonların efektlerin renklerin uyum içinde ve akıcı bir yapıya sahip olması kullanıcı açısından büyük önem taşıyan konulardan bir diğeridir. Kullanıcılara sunulması gerekn en önemli olgu hızlı ve akışkan bir uygulama hissidir. Bu hisler doğru bir şekilde verildiğinde kullanıcılar uygulamanızda hem yapacakları işleri çok hızlı bir şekilde yapacaklardır hemde rahat kullanılan kullanıcı dostu hızlı bir uygulama olduğu için sık sık uygulamanızı tercih edeceklerdir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir