Mobil Sitelerin İndekslenmesi

Mobil Sitelerin İndekslenmesi

Mobil Sitelerin İndekslenmesi

Yayınladığımız mobil sitelerin seo açısından bize katkı sağlaması gerekiyor. İnternet kullanım trendlerinin değiştiğini sürekli olarak vurgulamaktayız. Bu durumda mobil siteler gelecekteki varlığımız ve hitimiz için gerekli. Peki Google sitemize erişemiyorsa!

Google mobil sitemizin yayınlanmasının yetmeyeceğini Seo açısından peşinin sürülmesinin gerektiğini söylüyor. Çoğu site sahibi bunu tam olarak anlayabilmiş değil ama Google’ın dediğine göre mobil sürümlerin çoğu doğru şekilde tasarlanmadığı için arama sonuçlarında görünmüyor. Sorunlar ve önlemlerden bahsedelim;

Google sitenizi bulamıyor

Bu durumun muhtemel en basit nedeni sitenizin uygun şekilde Google’a tanıtılmamış olması olabilir. Ya da siteniz çok yeniyse Google henüz onu taramamış olabilir. Bu gibi bir durum nedeniyle sitenizin mobil sürümü eğer arama sonuçlarında çıkmıyorsa sitenizi uygun biçimde Google’ın taraması için gönderebilirsiniz. Bu işlemi normal site haritası göndermek gibi düşünün ve aynı şekilde Google Site Yöneticisi Araçlarından uygulayın.

Googlebot sitenize erişemiyor olabilir.

Bu sitemizin izinlerinden kaynaklı bir durum. Eğer özel olarak siz bu tür bir izin ayarlamadıysanız Googlebot’un sitenizi taraması için izinleri tekrar düzenleyin. Google’ın mobil siteleri tarayan botunun adı Googlebot-Mobile’dır. Bu bota özel olarak izin vermeyiniz çünkü bilgileri değişebilir ama yönetici araçlarının sitenize erişmesine izin verirseniz arama sonuçlarında problem yaşamazsınız. En azından yaşasanız bile bu site size yol göstereceğinden sorunu çözmek kolay olacaktır.

Uygun belge biçimleri

Google bot-mobile URL’nizi taradıktan sonra işlemler bitmiyor. Sitenizin mobil versiyonunun gerçekten mobil cihazlarda görüntülenebilir olması gerekiyor. Google bunu çeşitli kriterleri baz alarak yapıyor. DTD dediği kriterlerden biri belgenin mobil cihazlarda görüntülenebilip görüntülenemeyeceğini ortaya koyuyor.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir