Mobil İnternetin Farkında Olmak

Mobil İnternetin Farkında Olmak

Mobil İnternetin Farkında Olmak

Son yapılan araştırmalar akıllı telefon ve tablet satışlarının bilgisayar satışlarını geçtiği yönünde. 2012 yılını geride bıraktığımız günlerinde 144,4 milyon akıllı telefon satıldığı düşünülürse mobil internetin hayıtımızda yakın zaman içinde nasıl bir yer edineceğini anlamak güç olmayacaktır. Mobil interneti tetikleyen en büyük etkenlerden biri de elbette zorlaşan iş hayatı şartlarıdır. Zaman sıkıntısından dolayı işe gidip gelirken mobil interneti kullanmayı tercih edenlerin sayısı hızla artmaktadır.

Facebook üzerinde yapılan bir araştırma sonucu 900 milyonu geçen Facebook kullanıcılarının yarısının Facebook’a mobilden bağlandığına dikkat çekilmiştir. Yine Twitter’dan gelen açıklamaya göre İngiltere’den Twitter’a bağlanan 10 milyon kullanıcıdan 5 milyondan fazlası yine mobil internette Twitter’a bağlanmayı tercih etmektedir. Birçok ünlü haber sitesinin mobil versiyonları en sık ziyaret edilen siteler arasına girmiştir. Bütün bunları dikkate aldığımızda sitemizin mobil versiyonunun olması gerektiği su götürmez bir gerçektir.

Bu durumu göz önünde bulunduran birçok site sahibi sitelerinin mobil versiyonlarını hayata geçirmeye başladılar bile. Ama Google bu konuda uyarıyor.

Sitenizin mobil versiyonunu ya hiç yayınlamayın ya da tam olarak düzgün biçimde yayınlayın…

Dev arama motorunun uyarılarını mutlaka dikkate almamız gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu uyarı ile birlikte söylenmesi gereken tehlikelerden en büyüğü Google’ın mobil sitenizin seo çalışmalarını doğru şekilde yapmadığınız zaman Google sizi Cloacking yapıyormuşsunuz gibi algılayabilir. Bu arama motorlarını kandırmada sık kullanılan bir yöntemdir. Anahtar kelime ile doldurulmuş farklı sayfaları ziyaretçilere gösterme amacı taşıyan bu yöntem Google tarafından kara listeye alınmanıza neden olabilir.

Google’ın burada dikkat çekmek istediği noktayı vurgulamak gerekirse, sitenizin mobil versiyonu ile PC versiyonunun aynı içerikle aynı kişiye farklı platformlar için yayın yapmaya çalıştığını arama motorları anlamlıdırlar. Bu yüzden de profesyonel mobil seo hizmeti almanızı tavsiye ediyoruz. Bu kavram ülkemiz için daha yeni gelişen bir kavram olarak görülebilir ama yakın zaman içinde büyük bir Pazar haline geleceğini söylemek mümkün. Çalışmalara şimdiden başlasanız iyi edersiniz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir