Mobil Cihaz Kullanıcılarının Memnuniyeti

Mobil Cihaz Kullanıcılarının Memnuniyeti

Mobil Cihaz Kullanıcılarının Memnuniyeti

 

Google’ın en çok önem verdiği şeyin ziyaretçi memnuniyeti olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Bu yüzden değişen alışkanlıkları göz önüne alırsak yakın zaman içinde bütün popüler internet sitelerinin mobil sürümlerinin çıkmasının gerekliliği tartışılmaz. Sitemizin mobil sürümünü yapmakla iş bitmez. Bu sürümlerinde seo dostu olması gerekir. Google bunu ayrıca belirtir. Çünkü bu tür siteleri bulmakta zorluk çeken Google bunun sitelerin mobil versiyonlarının arama motoru dostu olmamasından kaynaklandığını söylüyor.

Yine ziyaretçi memnuniyeti üzerinde duran Google sitenize gelen ziyaretçilerin mobil sürüm ve masaüstü sürüm arasında yönlendirilmesinin önemli olduğunu söylüyor.

Mobil cihazlardan sitenize gelenleri doğru şekilde yönlendirin

Bunun anlamı şudur. Masaüstünden sitemizin mobil sürümüne gelen birini masaüstü sürüme yönlendirmek veya mobil cihazdan masaüstü sürüme gelen birisini de mobil sürüme yönlendirmek. Müşteri memnuniyeti açısından önem vermemiz gereken bir konudur. Basit bir bağlantı ile yapılabilir. Çok basit ve ilgili bir örnek verecek olursak; Mobil cihazınızdan Google.com.tr’ye girdiğinizde masaüstü sürüme ulaşırsınız. Mobil cihazınız görüntünün boyutlarıyla oynayıp sitenin görünümünü değiştirebilir ama bu onun masaüstü bilgisayarlar için yapıldığı ve mobil cihazlarda performans kaybının yaşanacağı gerçeğini değiştirmez. Bu yüzden Google bu şekilde kendisini ziyaret eden kişilere bunu belirterek sitenin en altında mobil sürüm için bir bağlantı yayınlar. Oraya tıklayan kişi daha uygun bir sayfaya yönlendirilir.

 

Bu neden önemli? Ziyaretçi tam anlamıyla verim alabilir. Yani sitemizin masaüstü sürümü mobil cihazlarda muhtemelen geç yüklenecektir. Bu ziyaretçinin sabrını taşırabilir ve sitemizi terk etmesine neden olur. Oysa mobil cihazlar için oluşturulan sürüm daha basit tasarlandığı için ziyaretçiler rahat bir deneyim sağlayacaklardır. Burada dikkat edilmesi gereken husus her zaman ki gibi ziyaretçi memnuniyetidir.

Prestij açısından önemlidir. Prestij; bir ziyaretçi iki site arasında kaldığında sizi tercih etmesinde kendisine yardımcı olan bir kriterdir. Sitenizin düzgün şekilde çalışır bir mobil sürümünün olması itibar meselesidir.

Google sitenizi iki farklı şekilde tarar. Bu uzun vadede daha fazla hit demektir. Mobil sürüm ile masaüstü sürümün içeriğinin aynı olması gerekir bu da sitenizdeki bir içeriği arayan kişinin daha fazla sonuçla karşılaşması manasına gelir. Bu da sitenizi ziyaret etme ihtimalinin artması demektir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir