Misafir Blogger Ararken Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Web sitenize misafir blogger ararken ne yapmanız gerekenlerle ilgili endişeleriniz olmuş olabilir. Blogunuzun misafir bloggerlara açık olduğunu ve onlardan özgün içerikler beklediğinizi nasıl duyurursunuz? Kurallar bloğunuzun ve aradığınız içeriğiyle ilgili olduğu gibi eğer bazı özellikleri özellikle belirtmek istiyorsanız aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın.

İçeriğin yapısı ve tonunun ana hatlarını belirtin

Bir konuk blogger yazısından beklentiniz nedir? Bu, yazının yayınlanması ve devamında başka bir sitede tıklanmasından çok daha fazladır. Okuyucularınızın ne tür içeriklerden hoşlandığının ve başarılı postların nasıl bir formatı olduğunun farkında olun. Ek olarak, postun ne tür bir tonunun olması gerektiğinden bahsedin. Konuşma diline daha yakın mı yoksa daha ciddi mi olacak? Bunları açık bir şekilde belirtmeniz gerekir.

Teslim Formatı Belirli Olsun

Bunu yapmanın çeşitli yolları bulunuyor. Web siteniz üzerinde ana hatlarını belirlediğiniz forma üzerinden yazılar direk olarak size gönderilebilir. Ya da bloggerlar e-mail yoluyla yazılarını ulaştırabilir. Blog yazısının ne şekilde dahil edilmesi gerektiği hakkında açık olun. İlk olarak formatı değerlendirin. Yaı Google Doc ya da Word dosyası şeklinde mi gönderilmeli yoksa başka bir şekilde mi? Bazıları PDF şeklinde ya da Dropbox bağlantısı olabilir ya da yazı direk olarak mailin içinde olabilir.

Yazıların içerisindeki görselleri istemeyin

Her ne kadar tartışılan bir konu olsa da çeşitli kişisel deneyimler bunu resimleri istememenin daha iyi olduğunu söylüyor. Yazıyla birlikte gelen görseller telife tabi olabilir. Bu da ileride başınızı ağrıtabilir.  Görsel istiyorsanız stock görsel sitelerinde hesabınız olsun ya da ücretsiz fotoğraf sitelerini araştırın.

Yazar ile ilgili daha fazla bilgi isteyin

Bu yazarı güvenilir kılan şey ne? Yazarların hayat hikayelerini anlatmasına gerek yok. Fakat biyografi kısmında yazarın kim olduğunu, neler yaptığını ve bloğunuza yazmak istemelerinin sebebini sorabilirsiniz. Kendileriyle ve yazdıklarıyla ilgili bağlantı adreslerini paylaşan yazarlar ekstra puan alır. Bu sayede ne tür bir yazım tarzlarının olduğu hakkında bir fikriniz olur.

Hazır bir cevap bulundurun

Bir yazı ikinci kez bile gönderildiğinde hazır bir cevabınız olmayabilir. Bu yüzden form sayfasında ya da ana hatlarda sürecin nasıl işlediğini ve dönüşün ne zaman yapılacağını belirtin.

Kendinizi satmayın

Sonu gelmeden işinizin ne kadar harika olduğu hakkında bahsetmek istiyorsanız bu tür postlar için kendi blog sayfanızı kullanabilirsiniz. Uzmanlığınızı ve fikirlerinizi başka bir blogda anlatma fırsatınız olabilir.

Arayışınız için geniş çaplı bir arama yapın

Potansiyel bütün konuk bloggera ulaşmak için arayışınızı internet üzerinden olduğunca geniş bir şekilde paylaşın. Sosyal medya kanalları, şirket duyurularında ve hatta iş yaptığınız güvenilir partnerlerin sayfalarında paylaşın. İletişime geçtiğiniz bloggerların aynı kişiler olduğundan emin olun.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir