Microsoft’tan Bir İlk: 3D Dokunmatik Ekran

Dünyanın ilk üç boyutlu, dokunmatik bilgisayar ekranı üzerinde çalışan Microsoft, güç sensörleri ve ileri geri gidebilen robot kolu kapsayan LCD, düz panelli bir ekrana sahip olacağını belirtti.

Alınan bilgilere göre kullanıcı ekrandaki şekillerin ağırlığını ve şeklini dokunarak hissedebilecek. Bilgisayar ekran üzerindeki grafiklerin boyut ve perspektifini ayarlayarak üç boyutlu etkiyi yaratacak.

Microsoft ekibi, kullanıcının ekrana dokunduğunda nesnelerin şeklini, dokusunu ve ağırlığını hissedebilmesi için parmağın derinlik algısını hissedebilecek görseller geliştirdi.

Üç boyutlu, dokunmatik monitörün oyun sektöründe olduğu kadar tıp alanında da kullanılabileceğini belirtiyor.  Bu sayede doktorların ekranda gördükleri röntgenlere dokunarak hasta vücudundaki yara ve tümörleri hissederek daha doğru teşhis konulması sağlanacak.Doktorlar ise bu projenin çok da güvenilir olmadığını söylüyor.

Dokunmatik ekran özelliğini hislere duyarlı hale getirerek üç boyutlu teknoloji ile birleştiren Microsoft, teknoloji dünyasında bir ilk olacak. Ürünün piyasaya sürülüp sürülmeyeceği hakkında bir bilgi verilmedi.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir