Microsoft, Skype’ı Neden Satın Aldı?

İnternete bağlanabilen tüm cihazlar için önemli bir isim olan Skype, bugün resmi olarak Microsoft saflarına geçti. Bu çarpıcı anlaşmayı Skype CEO’su Tony Bates ile birlikte duyuran Steve Ballmer, Skype ile Microsoft’un güçlerini birleştirerek farklı bir sinerji yaratmış olacağını müjdeliyor.

Toplamda 8.5 Milyar dolara gerçekleşmiş olduğunu bugün öğrendiğimiz bu anlaşmanın, basına yansımasa da detaylarının çok daha önceden şekillenmiş olduğunu öğrendik. Microsoft ve Skype aslında ilk anlaşmayı 18 Nisan tarihinde sağlamış.

Kullanıcılarımıza ikinci nesil iletişim teknolojisine çok daha kaliteli bir şekilde ulaşma sözü veriyoruz diyerek sözlerini sürdüren Steve Ballmer, toplantı sırasında önemli notlar paylaşmayı da ihmal etmedi. Skype’ı kullanan aylık üye sayısını 170 Milyon olarak açıklayan Ballmer, bu rakamın yıllık %40’lık bir büyüme sürecinde olduğunu belirtiyor.

Skype’a Entegre Edilecek Microsoft Servisleri
Hergün 600.000 yeni üyeye ulaşan Skype’ın 2010 yılındaki görüşme rakamları da bir hayli dikkat çekici. Aynı anda ortalama 30 Milyon kullanıcının Skype bağlantısı yaptığı belirtilirken, geçtiğimiz yıl toplamda 207 Milyar dakika görüntülü ve sesli görüşme yapılmış. Kullanıcıların gerçekleştirdiği tüm görüşmelerin %40’ından fazlasını ise video aramalar oluşturuyormuş.
Anlaşmaya dair bir başka önemli konuda Microsoft’un Skype’ı ne şekilde değerlendireceği yönündeydi. Bu konuya da açıklık getiren Steve Ballmer, Skype’ın mevcut çalışmalarını sürdüreceğini ancak bunun yanında ilk etapta Microsoft servislerine Skype entegrasyonlarının yapılacağını belirtiyor.

Skype’a dair yapılacaklar listesinde, Xbox&Kinect ile Windows yüklü tüm aygıtlarda daha iyi Skype deneyimi, Skype’a Lync, Outlook, Xbox Live ve diğer Microsoft hesapları üzerinden bağlanabilme olanağı, Windows Phone yüklü mobil cihazlar için operatörler ile işbirliği çalışmaları şeklindeki başlıklar dikkat çekiyor.

Anlaşma ile Microsoft saflarına geçen Skype elbette ki artık Microsoft servislerine ve yazılımlarına daha yakın olacaktır. Bu bağlamda Windows Phone 7 için önemli gelişmeleri yakın süreçte görebiliriz.

Kaynak: Milliyet

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir