Microsoft ile Nokia Anlaştı

Nokia ile Microsoft arasındaki anlaşmaya dair imza atıldı. İki dev, Windows’lu Nokia telefonların en geç 2012 başında yetişeceğini bildirdi.

Tüketici elektroniği sektöründe gelmiş geçmiş en büyük işbirliklerinden birine imza atan ve akıllı telefon pazarında birlikte hareket etmeye karar veren Nokia ile Microsoft, ön çalışmayı beklenenden erken bitirerek anlaşmaya imzaladı. Özetle Nokia akıllı telefonlarda Windows Phone 7 işletim sisteminin, Windows ürünlerinde de Ovi Maps gibi Nokia servislerinin kullanılmasını öngören anlaşmanın ilk ürünü 2011 sonunda ortaya çıkabilir.

Taraflar yapılan basın açıklamasıyla ‘yeni bir global mobil ekosistemle sonuçlanacak ortaklığa ilişkin kesin anlaşmanın imzalandığını’ duyurdu. Anlaşma kapsamında her iki şirketin birbirini tamamlayan varlıkları kullanılacak.

İki şirket yeni Nokia cihazlardan oluşan uzun vadeli portföy üzerinde birlikte çalışıyor. Açıklamada ilk sevkiyatların 2012 için planlandığı, ancak 2011’de pazarda yer alma konusunda baskı hissettikleri ifade ediliyor. Kesin olmayan bilgilere göreyse iki firma, 12 adet model üzerinde çalışıyor. İleri tarihe endekslenen bazı modellerde Windows Phone 8 de kullanılması olası ihtimal.

Bu arada Nokia, Windows Phone üzerinde çalışabilecek anahtar uygulama ve servisleri taşımaya, üçüncü parti uygulama geliştiricilerle iletişime geçmeye başladı.
Nokia Başkanı ve CEO’su Stephen Elop, konuyla ilgili açıklamasında, “Her iki taraf için de en üst düzeyde kazan-kazan durumu yaratacak bir ortaklığa imza atıyoruz. İlişkimizin temelini varlıklarımızın birbirini tamamlayıcı doğası ve ortak çözümümüzün toplam rekabet gücü oluşturuyor,” dedi.

MICROSOFT’TAN BING, NOKIA’DAN NAVIGASYON
Microsoft CEO’su Steve Ballmer ise şu açıklamada bulundu: “Yaptığımız anlaşma, sektör açısından olumlu. Nokia ve Microsoft, daha hızlı yenilik yapacak ve hem tüketicilere hem de iş ortaklarımıza ekosistemimizin başarısını paylaşma olanakları sunacak.”

Nokia, Windows Phone ekosistemi için harita, navigasyon ve bazı lokasyon bazlı servisler sunacak. Nokia, Windows Phone platformu için görüntüleme gibi alanlarda inovasyon yapılmasına öncelik verecek. Aynı zamanda, donanım tasarımı ve dil desteği için uzmanlığıyla katkıda bulunacak. Böylece, Windows Phone platformunun geliştirilmesine yardımcı olacak.

Microsoft ise yeni Nokia’larda Windows Phone 7 ve sonraki işletim sistemlerinin ve Bing gibi servislerin çalışmasını sağlayacak; verimlilik, reklam, oyun, sosyal medya ve diğer pek çok servisin güçlendirilmesine katkıda bulunacak. Navigasyonun reklam ve arama ile birleştirilmesi, Nokia navigasyon varlıklarından daha çok kazanç sağlanmasını ve yeni gelir kaynakları geliştirilmesini mümkün kılacak.

Kaynak: Ntvmsnbc

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir