Microsoft-Google Kavgası Avrupa Konseyinde

Microsoft, Google’ın kendi servislerini engellediği gerekçesiyle Avrupa Konseyi’ne başvurdu.

Microsoft, Avrupa Komisyonu’na başvurarak Google’ın rekabet kurallarını ihlal ettiği ve Bing arama motoru dahil pek çok Microsoft servisini engellemeye çalıştığı şikayetinde bulundu.
Şikayet ve inceleme başvurusunda şu iddialar yer alıyor:

– Bing arama motorunun Google’a ait YouTube video paylaşım sitesindeki içeriği indekslemesini engelleyen teknik önlemler almak.
– Microsoft işletim sistemi kullanan akıllı telefonların Google engelleri yüzünden YouTube’u düzgün çalıştıramaması,
– Google’ın telif süresi dolmuş dijital kitaplara internet üzerinden erişimi kontrol etmesi,

– Popüler siteleri sayfalarında sadece Google arama kutucuğu bulundurmaya zorlamak, bu yönde sözleşme maddeleri eklemek,
– Google reklam servisleri vasıtasıyla firmaların oluşturduğu kampanyaları başka yerlerde kullanmasını engelleyerek ‘firmanın kendi bilgilerini geri alma’ hakkını kısıtlamak.

Geçtiğimiz Kasım ayında Google aleyhinde anti-tekel incelemesi başlatan Avrupa Komisyonu’nun bu son başvuruyu da dikkate alması bekleniyor. Google ise Microsoft’un girişimine şaşırmadıklarını, AK organlarıyla tam işbirliği yaparak tüm iş süreçlerini kendileriyle paylaştıklarını söylüyor.

Avrupa’nın anti-tekel soruşturması ertesinde kestiği cezalar firmaların küresel gelirlerinin yüzde 10’una varan inanılmaz rakamlara çıkabiliyor. Bugüne kadar verilen en yüksek ceza, 2009 yılında Intel’e kesilen 1 milyar 75 milyon euroluk tazminattı.

Kaynak: Ntvmsnbc

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir