Microsoft ve Facebook denizaltı veri kablosunu tamamladı

Okyanusun 5.5 km derinliğine bugüne kadar en gelişmiş veri kablosu yerleştirilmiş durumda. Marea (İspanyolca “gel-git” anlamında) adındaki kablo, Facebook Microsoft ve İspanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Telxius’un ortak çalışmasıyla okyanusun altından geçirildi. Kablo, saniyede 160 terabit (Tbps) veri taşıyabiliyor. Bu sayı, Google’ın “Faster” adını verdiği bir önceki en teknolojik kablonun hızının neredeyse 2.5 katı.

Kablonun uzunluğu Virginia eyalet sahilinden İspanya’nın Bilbao kentine kadar. Yani toplamda 6400 km uzunluğunda. Microsoft’tan gelen açıklamaya göre kablonun kurulumu geçen perşembe günü bitirildi. Ancak hizmet vermeye başlama tarihi olarak 2018 başı gösteriliyor.

Ağırlığı 4649 ton olan kabloyu Facebook, Microsoft ve Telxius şirketleri birlikte kullanacaklar. Facebook ve Microsoft’un kullanım amaçları kapasitelerini artırmak. Telxius şirketi de kabloyu dış servis sağlayıcılarına kiralamak için kullanacak.

Atlantik iletişim ağının tamamına yakını, New York ya da New Jersey merkezli. Ancak Avrupa’yla kurulan bu yeni iletişim ağının Virginia’da olmasının nedeni çeşitliliği artırmak ve ABD’de sürekli ve şiddetli bir şekilde görülen kasırgalar karşısında yedek hatlara sahip olmak. 2 gün boyunca Kuzey Amerika’nın Avrupa’yla bağını koparmasına neden olan Sandy Kasırgası New York ve New Jersey’i vurmuştu hatırlarsanız. Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre, şirket bu durumdan bir ders çıkardı ve bundan dolayı farklı bir lokasyon seçimine gitti.

Şirketlerin bu proje için ne kadar yatırım yaptıkları bilinmiyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir