Meta Tag ‘lerin Seo Açısından Önemi

Meta Tag 'lerin Seo Açısından Önemi

Meta Tag 'lerin Seo Açısından Önemi

Web sitelerinin seo düzenlemeleri yapılırken meta taglerinin iyi ayarlanması gerekmektedir. Seo çalışmalarının temel amacı arama motorlarının  web sitelerini  kolaylıkla  listelemesi  ve arama sonuçlarında ilgili kelimelerde üst sıralarda çıkmasını sağlamasıdır.

Seo çalışmalarında en genel ayarlama  meta taglerdir. Meta tagler  genel  bir düzenlemedir fakat olmassa olmazdır.

Dreamweaver gibi bir programda bir html dosyası oluşturulduğunda meta taglerden “Title” kısmı otomatik olarak oluşturulur.  Yapılması gereken   o kodlarda gerekli düzenleme ve eklemeleri yapmaktır.

Meta Tag ler web sitelerini tanımlayan kodlardır. WordPress sistemini taban alarak anlatacak olursak “Üst Kısım” kodlarında “</head> kodlarından önce yer almalıdır. Zaten hali hazırda bulunan <title></title> kodlarından sonra diğer kodlar girildiğinde genel bir Seo çalışması yapılmış olur. Eğer amacımız Arama motorunda blogumuzu daha kolay indexletmekse bu kodlar çok gereklidir. Gelen arama motoru butona kimlik göstermek gibidir. Genel olarak kodlar şu şekildedir.

<title>Site Başlığını Buraya Yaz</title>

<meta name=”description” content=”Site tanımını kısaca gir. İçerik olarak genel bilgi ver. “/>

<meta name=”keywords” content=”Sitenizi anlatabilecek anahtar kelimeleri buraya yaz. En doğru kelimeleri seçmekte fayda var. “/>

<meta name=”author” content=”Site sahibi kimdir, yazılmasada olur”/>

Bu kodlar web sitelerinin kimlik bilgileridir. Bu kodları gören arama motoru web sitelerini  ilgili kişilere göstermek için çalışmalara başlar. Bu kodlar sayesinde hızlıca index alabileceğimiz gibi description kodu ve anahtar kelime kodları sayesinde web siteleri  ilgili kelime aramalarında ilgili insanlara görünecektir. Bu içeriğin desteklenmesi adına yapılan en büyük değişikliktir.

Title kısmı web sitelerinin  ana başlığıdır.

Bu kod sayesinde browser sekmesinde  web site  ismi kodun arasına yazıldığı gibi görünür. Fazla uzun olmaması görsellik açısından önem arz etmektedir.

Keyword kodu diğer kodlar kadar önemlidir. Description ‘ı destekler niteliktedir. Web sitelerinin hangi konularla ilgili oldukları bu kelimelerle anlatılabilmektedir. Google’ın spam siteler konusundaki hassasiyetini göz önüne alırsak fazla anahtar kelime girmenin uzun vade de yarardan çok zararı olacağı da bilinmelidir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir