Mantar ve Faydaları

Ülkemizde orman ve çayırlarda büyüyen pek çok mantar çeşidi bulunmaktadır. Yöre insanlarının şekil, renk ve kokuları ile tanıdığı mantarlar toplanarak yenir. Genellikle yağmurlu bahar aylarında daha çok yetişen mantarlar, her yörede farklılık gösterir. Fakat zaman zaman “zehirli mantar” haberlerini duyarız. Doğa mantarları, yenilebilen çeşitlerine çok benzeyen zehirli mantarlar olarak ta büyüyebiliyor. Farklılığı anlayamayıp yiyen kişilerde zehirlenme kaçınılmaz oluyor.

Bu konuda dikkat etmek gerekir. Bir de mantarlar, vücutta ürik asit bıraktığı için romatizması olanlara ve gut hastalarına tavsiye edilmez.

Kültür mantarları özel alanlarda yetiştirilen ve zehirli olmayan mantar çeşididir. Her mevsim marketlerde bulabileceğimiz kültür mantarları da doğa mantarları kadar faydalıdır. Gelelim mantarın faydalarına;
Mantarın Faydaları:
* İçeriğindeki protein değeri yüksek olduğundan, etin yerini tutar,
* Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır,
* Bedensel ve zihinsel gelişimi destekler,
* Öğrenme yeteneğini arttırır,
* Yorgunluğu giderir,
* İçerdiği demir minerali sayesinde kansızlığa iyi gelir,
* Gözler için de çok faydalıdır,
* Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıları ile kalp krizine karşı koruyucu etki gösterir,
* Vitaminler açısından da çok zengin olan mantar, B grubu vitaminleri, A vitamini, K ve D vitamini kaynağıdır,
* Mantar kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve bakır içerir

Mantar ile zayıflama:
Mantarın en önemli faydalarından biride kilo aldırmayan ve insan için gerekli enerjiyi vererek sağlıklı bir zayıflama yöntemi olmasıdır.. İçeriğinde yağ oranı yok denecek kadar düşük olan ve kesinlikle kolesterol içermeyen mantarlar, sağlıklı bir diyet listesinin ilk sırasında yer almalıdır. Çünkü, zayıflama, şeker ve yağ gibi bazı maddelerin alınması yasak olan diyet programlarında ortak özellik, besin değeri yüksek, ancak kolesterol oranı düşük gıda maddeleri tüketmektir. Mantar ise bu özellikleriyle hemen her çeşit diyete son derece uygun bir besin maddesidir.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Hale TAŞGIN
www.haletasgin.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir