Link İnşası Nasıl Yapılır?

Link İnşası Nasıl Yapılır

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Link İnşası Neden Gerekli?

Sitemizin ismini duyurmak biraz da hit kazanmak ve belki gerçek amacımız olmasa da backlink için link inşası şarttır. Sonuç olarak internette kendimize yer edinmiş oluruz. Neden amacımız backlink değil diyenler için; backlink kavramı şu an özellikle ülkemizde ve genel olarak dünyada tamamen yanlış anlaşılmış bir kavramdır. İnsanlar rastgele aldıkları backlinklerin sitelerine itibar kazandıracağını zannetmektedirler. Oysa durum tam tersidir. Rastgele aldığınız backlinkler size uzun vadede zarar vermektedir. Bu yüzden link inşasında olaya backlink gibi bakmamak doğru olacaktır. Biz bir yere linkimizi bırakıp o linkten insanların sitemize gelmelerini ve o linkten sitemizin ismini görmelerini amaçlıyoruz.

En son video ve resim paylaşımı yöntemiyle link bırakmaktan bahsettik. Örneğin Youtube sitenizde paylaştığınız konularla ilgili ilginç bir video yüklediniz ve bilgilendirme bölümüne daha fazla videoyu sitemizde bulabilirsiniz şeklinde bir not ekleyip sitenizin linkini verdiniz. Bu durumda çok sağlam bir link vermiş oluyorsunuz. Sebebi ise Youtubeta ki o videoyu videonun konusuyla ilgili bir insan izleyecektir. İlgili insan muhtemelen o videodan daha fazlasını görmek isteyecek ve verdiğiniz bilgiden sitenize erişecektir. Sitenizde ilgilendiği konuları görünce çok daha fazla zaman geçirecektir.

Şimdi link inşası yaparken hangi yöntemleri kullanabiliriz?

Konunuzla ilgili top10 yapın

Bu insanların ilgisini çekecek bir yöntemdir. Cep telefonlarından mı bahsediyorsunuz. O halde en çok satılan 10 cep telefonu, en pahalı 10 cep telefonu, en ucuz 10 cep telefonu en sevilen 10 cep telefonu şeklinde listeler yapıp insanların ilgisini çekebilirsiniz.

Diğer blog yazarlarının görüşlerine önem verdiğinizi vurgulayın ve onların görüşlerinden yola çıkarak yazılarınıza yön verin. Bu sayede blog yazarlarının ilgisini çekmiş olursunuz. Kendisine önem verdiğini hisseden blog yazarları o yazıyı mutlaka paylaşacaktır.

Link satın almak ve dizinler

Dizinler link inşamız için vazgeçilmez yerlerdir. Basit bir şekilde linkimizi, ismimizi ve içeriğimizin özetini dizinlere bırakabilir ve basit bir şekilde reklamımızı yapabilirsiniz. Bazı dizinler sitenize kod eklemenizi de istemezler bu tip dizinlerde mutlaka link bırakın. Bunun yanında bazı sitelerden linkte satın alabilirsiniz. Linkinizi bir yazıda paylaşmak ya da widget olarak yayınlamak için ücretli hizmet veren bloglar bulabilirsiniz. Ziyaretçi sayıları da önemli olduğundan sitenizin içeriğine yakın bir blogdan bu işlemi yapabilirseniz backlinkte elde etmiş olursunuz.

Sosyal ağlarda paylaşım yapmak

Sosyal ağların link inşasına ve ismimizin reklamına çok büyük katkısı vardır. Bir link satın almak kadar etkili olmasa da anlık olarak bize faydası dokunur. Sitemizin içeriğini mutlaka sosyal medyada paylaşmalıyız. Uygun eklentiler kullanarak paylaşımımızı okuyan insanlarında kendi sosyal profillerinde paylaşım yapmasına izin vermeliyiz. Bu şekilde içeriğimiz ve ismimiz hızla yayılacaktır. Link inşamıza bir kat daha çıkmış olacağız.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir