Kore’nin Nükleer Reaktör Teknolojisi Avrupa da İlk Olmayı Başardı

Nükleer İhracat
Kore’nin Nükleer Reaktör Teknolojisi Avrupa da İlk Olmayı Başardı

sdasdGüney Kore’nin nükleer Ar-Ge teknolojisi Avrupada ki ihracatta başarının ilk işaretleri. Bilim, BİT ve Geleceği Planlama Bakanlığı, Kore Atom Enerjisi Araştırma Enstitüsü (KAERI) konsorsiyum da İSTİRİDYE Projesi olarak bilinen Delft University of Technology deneysel reaktörü, daha ileriye gitmek için ortak bir teklif hazırladı.Bu teklifi 24 Haziran da piyasaya çıkarttı.

Bu teklifi hazırlayan kurul Kore Atom Enerjisi Araştırma Enstitüsü, Hyundai İnşaat ve Hyundai Mühendislikden oluşur.

Projenin amacı; 2017 yılının sonunda üç megawatt mevcut iki megavat gelen reaktörün kapasitesini yükseltmektir.Bu anlaşmanın maliyeti ise 19.000.000 € (yaklaşık 26 $ milyon ABD doları)

Böylece Fransa, Almanya ve Rusya gibi nükleer güce egemen ulusların uluslararası konsorsiyumlara (şirketlerin aralarında centilmenlik anlaşması yapması) karşı çıkılıyor.Bu tip acımasızca yarışlara karşı bu ihale önemli bir anlam taşıyor.

Güney Kore’nin bugüne kadar ki nükleer teknoloji projeleri; 2009 yılında BAE’nin ticari atom santrali sözleşmeli olarak Asya, sınırlı, 2009 yılında Ürdün’ün araştırma sistemi sözleşmesi, 2009 yılında Tayland’ın nükleer araştırma tesisi yükseltme projesi ve 2012 yılında Malezya’nın nükleer dijital sistem yükseltme projesi.

Güney Kore’nin nükleer enerji projesi, nükleer teknoloji konusunda  baskın olan Avrupa’da, anlaşma kazanmak için dünya standartlarında olması gerekiyor. Burada Güney Kore kendini kanıtlıyor gibi aslında. Bu önemli bir hareket olarak görülmektedir.

Her şeyden önce, bu kazanan teklifin  Başkanı Park Geun-GyE ve onun diplomasisi, bu yıl da Prag, Mart ayında 3 Nükleer Güvenlik Zirvesinde  önemli bir rol oynadığını kanıtlıyor.

Araştırma ile ilgili projeler yüksek vasıflı yerli nükleer teknoloji yapmayı teşvik etmiştir.

Bu yükseltme Temmuz 2003 tarihinden itibaren yedi yıl boyunca Kore Atom Enerjisi Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek devam etmektedir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir