Köpekler İnsanları Anlayabiliyor Mu?

Yapılan bir araştırma, köpeklerin sahiplerinin sesini algılama, söylenilenleri algılama üzerinde bir çözüm meydana getirdi. Köpeğiniz sözünüzü daha fazla dinleyebilecek.

Budapeşte’deki Eötvös Loránd University bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırma; insanlar ile köpekler arasındaki iletişim bağlantısına yönelik olarak ayrıntılı sonuçlar ortaya çıkardı.

Köpeklerin dil ve tonlama tercihlerine yönelik olarak MRI tarayıcı kullanan araştırmacılar, köpeklerin insanlarla ortak bir iletişim kanalına sahip olduklarını tespit ettiler.

Verilen komutlara, sol beyin loblarında bulunan “bireysel kelimelere” verilen tepkilerle yanıt verdiğini dile getiren araştırmacılar, ayrıca köpek beyninin bir ödül merkezine sahip olduğunu söyledi.

Söz konusu ödül merkezi sayesinde, insanlar tarafından gelen övgü dolu ifadeleri, övgü dolu kelimeler olarak algılayan hayvanlar, bu doğrultuda insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurabiliyorlar.

Ekip lideri Attila Andics, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; köpekleri MRI tarayıcıların içerisinde belirli bir sürede uyanık bir şekilde tutmak için özel olarak eğittiklerini, bu sayede kendilerinin beyinlerinde gerçekleşen aktiviteleri izleyebildiklerini ifade etti.

Uzmanlar, araştırmanın “Pavlov’un Köpekleri”nin ardından en net verileri ortaya koyan bir deney olduğunun altını çiziyor.

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir