Kar İnterneti de Etkiledi


İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde birçok kenti esir alan yoğun kar, etkisini internette de gösterdi. Son bir hafta içinde Google Yükselen Aramalar’da “kar durumu, İstanbul, kar, İstanbul, hava, hava durumu, kar tatili” sözcükleri en çok aranan ilk 10 kelime arasına girdi. ‘İstanbul’da kar’ ve ‘iptal uçak seferleri’ aramaları ise son bir hafta içinde rekor artış gösterdi…

Türkiye’yi etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle birçok kişi hava ya da trafik durumunu sorgulama ihtiyacı hissetti. Google’da son bir hafta içinde en çok aranan sözcükler içinde ‘Hava’ 9’uncu sırada yer aldı. İstanbul içi yükselen aramalarda ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik’ , ‘Yol durumu’ , ‘İstanbul hava durumu’ en çok arananlar arasına girdi. Türkiye geneli yükselen aramalarda ise ise yine İstanbul ile ilgili aramalar öne çıktı. En çok aranan kelimeler ‘İstanbul’da kar’, ‘Kar tatili’, ‘İptal uçak seferleri’ olurken, ‘İBB Trafik, ‘yol durumu’,  ‘İstanbul’  ‘meteoroloji’ de en çok aranan kelimeler arasında yer aldı. Ankara, İzmir ve Adana’da ise hava ve yol durumuna ilişkin aramalarda herhangi bir artış yaşanmadı.

Kar lastiği yükselişte

Seyahat kategorisinde yapılan aramalarda  son 7 günde tüm Türkiye genelinde en çok ‘vapur seferleri’, ‘Atatürk Havalimanı’, ‘Sabiha Gökçen’, ‘uçuş bilgileri’,  ‘uçak seferleri’,’İDO’ kelimeleri arandı. Ocak ayı içinde Ankara ve İstanbul illerinde ‘kar lastiği’ araması yükselişe geçti. ‘Kar zinciri ‘ ,‘Lastik zincir’, ‘takmatik zincir’, ‘zincir nasıl takılır’ aramaları da son bir ayda rekor düzeyde yükseldi. 

 

 

Kaynak: Marketing Türkiye

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir