İstanbul’un Arka Bahçesi Polonezköy

Polonezkoy

Şehre bir saatlik uzaklıkta şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak huzur dolu anlar geçirebileceğiniz bir yer Polonezköy.

Polonezköy’e gelirken yeşilliklerle çevrili yoldan geçerken kendinizi bir anda şehrin curcunasından arınmış hissedeceksiniz. Polonezköy’de yapabileceğiniz o kadar çok alternatif bulunmakta ki ormanın yeşillikleri arasında yürüyüş, koşu, kros yapabilir bisiklete binebilirsiniz. Milli park kapsamına olan Polonezköy mayıs, haziran ve temmuz aylarında en güzel dönemlerini yaşamakta dinlenmek, yeşilin ve doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Polonezköy sizin için biçilmiş kaftan.

Polonezköy’ün tarihi günümüzden tam iki yüz elli yıl öncesine dayanmakta 1775 yılında Polonya’nın Avusturya, Rusya ve Prusya tarafından işgal edilmesini kabul edemeyen Osmanlı imparatorluğu Polonezköy’ün bulunduğu alanı Polonyalı siyasi göçmenlerin sığınağı haline getirmiştir. Polonya’nın işgali nedeniyle çeşitli ayaklanma ve çatışmalara karışan birçok yerden gelen göçmenler köye yerleşmeye başlamışlardır. Önceleri Osmanlı Halkı tarafından Adam Köy olarak anılan bu Polonya Köyü daha sonra Polonez Karyesi adını almıştır.

Osmanlı Devleti burada yaşayan mültecilere 1894 yılında vatandaşlık belgesi vermiş ve 1923 yılında köye Polanezköy adı verilmiştir. İlk kurulduğu yıllarda bir tarım ve hayvancılık köyü olan Polonezköy ulaşım kolaylığı ve muhteşem doğasıyla bu kimliğinden zamanla sıyrılmış ve bir tatil köyü konumuna gelmiştir. Polonezköy’de her yıl Polonya ile olan bağları güçlü tutmak amacıyla Polonezköy festivali düzenlenmektedir. Beykoz’un en güzel sırtlarında bulunan bu Polonya köyü geleneksel ve modern yaşamın izlerini taşımaktadır.

Polonezköy’de yapacağınız, geleneksel yoğurt peynir ve özel yağ ile yapılan kahvaltının tadına varamayacaksınız. Polonezköy’e gittiğinizde Türk ordusunun karargâh olarak kullandığı kiliseyi ve papaz evini mutlaka görmelisiniz. Kilisenin yanı sıra Atatürk’ün Polonezköy’ü ziyareti sırasında konakladığı evi de görmeniz mümkün.

Hakan TAŞGIN

www.beycon.com.tr

Beycon Group

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir